A 75 dollárt ostromolta a Brent olaj ára tegnap, több, mint két éve először, és az elemzők nem is számítanak jelentős csökkenésre a növekvő kereslet és a kínálat bizonytalanságai miatt – derül ki a Market Watch cikkéből.
Szerda már az ötödik kereskedési nap volt, amikor feljebb tolták a Brent árát.
Az április elején 63 dollár környékéről indult emelkedés attól kapott friss lendületet, hogy az Amerikai Ásványolaj Intézet (API) adatai szerint a június 11-ével záruló héten 8,537 millió hordóval apadtak az Egyesült Államokban az olajkészletek, ami jelentősen meghaladta a hárommilliós elemzői várakozást és az előző heti 2,108 millió hordó felhasználást.
De tulajdonképpen az elmúlt hetekben csupa olyan hírek érkeznek, amelyek alátámasztják a magasabb olajárakat.
A világ gazdaságai felpörgőben vannak, és a kormányok egymás után jelentik be a korábbi szigorú járványkorlátozások feloldását, ami a közúti és a légi forgalom növelésével plusz keresletet támaszt az üzemanyagokra. A TOMTOM NV figyelte adatok szerint a legnagyobb európai városokban a közlekedési dugók sűrűsége a járvány óta először elérte a 2019-es szintet, az amerikai repülőterek biztonsági ellenőrzésein áthaladók száma pedig elérte a 2020 márciusi szintet – írták jegyzetükben a Société Générale árupiaci elemzői.
A keresleti oldalon is maradtak bizonytalanságok; hiszen Ázsia egyes országaiban felgyorsult a járvány, a repülőüzemanyag iránti kereslet még mindig sokkal a járvány előtti szint alatt marad, és a városi dugók nem adnak tájékoztatást a hosszabb távú utazásokról.
Mindenesetre az irány a kereslet növekedése, miközben a kínálati oldalon akadnak kérdőjelek.
Például Irán pénteken elnökválasztást tartanak, előfordulhat, hogy emiatt mégsem sikerül rövidtávon elérnie a nukleáris megegyezést az Egyesült Államokkal, és nem szűnnek meg az olajkitermelését gátló szankciók. Ha igen, az ING árupiaci stratégái – Warren Patterson és Wenyu Yao – szerint az iráni olajkínálat a jelenlegi napi 2,4 millió hordóról hárommillióra növekedhet a negyedik negyedévre.
Az ING-elemzők hosszabb távra is gondot látnak abban, hogy elmaradtak az olajpiacon a beruházások.
Például Angola kitermelése évek óta csökken, májusban napi 1,12 millió hordó volt, pedig az OPEC+ olajtermelő országok megállapodása szerint 1,28 millió hordóval is kitermelhettek volna. A kormány erre az évre 1,19 millió hordós átlagot jósol, de ezt nehéz lesz elérni, tekintve, hogy az év első öt hónapjában 1,15 millió hordó volt az átlag.
Az opciós szerződések által az alapkezelőknek minimálisra csökkent a részvények utáni nyereség vagy veszteség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.