A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés után az Európai Unió készen áll, hogy előteremtse a tagállamok gazdasági fellendüléséhez szükség pénzeszközöket. Ez azt jelenti, hogy az EU piaci hitelt fel vesz – írja a CBNC.
Az Európai Unió már eddig is komoly összegeket fordított a járvány okozta válság enyhítésére. Tavaly júliusban pedig történelmi döntést hoztak: közösségi hitelből pumpálnának további összegeket a tagállamok gazdaságába a járvány utáni fellendülés érdekében. Mindez azt jelenti, hogy
az Európai Bizottság 750 milliárd euró értékben vesz fel hitelt a tőkepiacokon keresztül, kihasználva elsőrendű hitelminősítését, és az ezzel járó alacsony kamatszintet.
Az összeg finanszírozásához a bizottság elkezdte felkutatni a lehetséges hitelezőket. Az EB hétfőn közölte, hogy 38 pénzintézet folyósítja majd a szükséges forrást. Olyan óriásbankokról van szó, mint a francia BNP Paribas, a német Deutsche Bank, vagy éppen az olasz UniCredit.
Készen állunk arra, hogy a piacokról vonjunk be forrást az Európai Unió zöldebbé és fenntarthatóbbá tétele, valamint a digitalizáció további gyorsítása érdekében
– mondta Ursula von de Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Az unió 27 tagállama a 750 milliárd eurós keret 13 százalékához jut hozzá az elkövetkező hónapokban. A további kifizetések pedig attól függnek, hogy az országok milyen mértékben hajtják végre az előírt reformokat.
Ennek érdekében a tagországok helyreállítási tervvel álltak elő, amiben meghatározzák, mire használják fel a támogatást, és hogyan tennék még versenyképesebbé gazdaságukat.
Az Európai Bizottság június közepéig felülvizsgálja a benyújtott dokumentumokat, ezt követően pedig egy hónap áll a tagállamok rendelkezésére, hogy véleményt nyilvánítsanak egymás programjairól.
A nagyszabású közös hitelfelvétel történelmi tett Európa számára, még akkor is, ha csak átmeneti megoldásról van szó
– mondta a CNBC-nek Erik Nielsen, az UniCredit vezető közgazdásza.
A hitelfolyósítás körül nem lesznek kérdések. Nagyobb valószínűséggel inkább a beruházások végrehajtási szakaszában merülhetnek fel lehetséges akadályok, de ez normális egy ekkora projekt esetében
– tette hozzá.
Az Európai Unió gazdasága 6,1 százalékkal csökkent 2020-ban, idén 4,1 százalékos fellendülésre számít az Európai Bizottság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.