BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen javította GDP-előrejelzését a Kopint-Tárki

A gazdasági folyamatok kedvezőek lesznek 2021-ben, a gazdaság motorja az ipar, az export lehetnek.

Az idén 5,2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója az intézet negyedéves sajtótájékoztatóján. A prognózist 4,5 százalékról javították. Termelési oldalon az ipar, felhasználási oldalon a külkereskedelem és a közösségi fogyasztás teljesíthet jobban.

Az első negyedéves adat nagyjából megegyezett a Kopint-Tárki várakozásával, a második negyedév nagyon nagy növekedést fog hozni, de ettől nem feltétlenül kell megváltoztatni a prognózist.

Az éves növekedésnek 15 százalékosnak kell lennie ahhoz, hogy elérjük a 2020 április-júniusi teljesítményt.

Az idei előrejelzések széles spektrumban találhatóak meg, 4-8 százalék között szóródnak a várakozások. Több, mint 1 százalékponttal, 6 százalék fölé emelkedett az előrejelzések átlaga az elmúlt hónapokban.

Fotó: Shutterstock

Mi hajtja a gazdaságot 2021-ben?

Az ipar 10 százalék felett nőhet, az építőipar 7-10 százalék között bővülhet – hangsúlyozta a Kopint-Tárki vezérigazgatója. A piaci szolgáltatások 4 százalék körül nőhetnek. Az állami szolgáltatások és a mezőgazdaság teljesítménye semleges lehet a bruttó hazai termék (GDP) szempontjából.

A felhasználási oldalon a magánfogyasztás alakulása kérdéses, a reál keresettömeg emelkedni fog, a béremeléseknek és a foglalkoztatottság bővülésének köszönhetően. Az első negyedévben azonban még nem látható ez a hatás, a GDP-t a nettó export hajtotta. Idén az export lényegesen nagyobb mértékben bővülhet, mint az import, ami számottevő támogatást adhat a GDP-növekedésnek.

Az első negyedévben a vállalati beruházások tovább csökkentek, a szektort az állami fejlesztések és a lakosság húzta. A beruházások 2021-ben 7 százalékkal nőhetnek, ami kifejezetten optimista előrejelzés. A külkereskedelmi teljesítmény kiugróan jó, a tavalyi árutöbblet duplája várható. A pandémia óta az export erősebben nő, mint az import, ami támogatja a pénzügyi egyensúlyt és a GDP-növekedést egyaránt.

A fiskális politika továbbra is prociklikus, öt százalék feletti növekedés mellett túlzó lehet 7 százalék körüli költségvetési hiánnyal tervezni. Az államadósság az év végén 81 százalék lehet a GDP-hez viszonyítottan, amit alátámaszt, hogy a havi államháztartási adatok alapján erős a költekezés. 

Gyorsul az infláció

Palócz Éva a VG kérdésére elmondta: 

a ciklus elején jelentősen emelheti a jegybank az alapkamatot, akár havi 30 bázispont is elképzelhető, alapvetően 25-30 bp lehet az ütem. 

A piac pozitívan értékelte a júniusi kamatemelést, a jövőben fokozatos emelésekre lehet számítani.

Míg a gazdasági folyamatok kedvezőek, addig az infláció veszélyt rejt magában, Európa második leggyorsabb pénzromlása Magyarországon van. Az infláció ragadós, amikor elindul, a termelők várakozásaiba beépülve drágulási spirál indulhat be. A beszállítói árak és a pandémia veszteségeinek kompenzálása további áremelkedést okozhat. Az üzemanyagárak gyors emelkedése tetézheti a helyzetet.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.