Megjelent az Egészségügyi Közlönyben az egészségügyi szakmai irányelv a traumásan sérült fogak ellátásáról és a barázdazárásról – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Mint írták, Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kezdeményezésére készülnek az egészségügyi szakmai irányelvek azért, hogy a népegészségügyi betegségek érintettjei állami támogatással az elérhető legmagasabb szintű ellátást kapják.
A fogakat érintő baleseti sérülések időbeni felismerésére és korszerű ellátására valamint a barázdazárásról az Emmi koordinálásával az Egészségügyi Szakmai Kollégium Fog-és szájbetegségek Tagozata készített egységes egészségügyi szakmai irányelvet.
A fogszuvasodás még mindig komoly népegészségügyi problémát jelent a világ számos országában, így hazánkban is, a veszélyeztetett egyének, elsősorban gyerekek, ifjak.
A fogakat és a szájüreget érő balesetek nagy része gyermekkorban történinek, hazai adatok szerint a sérülések 39 százaléka az iskolában.
Ezek a sürgősségi esetek azonnali és felkészült ellátást igényelnek, így elkerülhetők a későbbi szövődmények, illetve a fogatlanság kezelési nehézségei és költségei. Emellett az Emmi szerint
a fogak védelme érdekében a barázdazárása is sokszor szükség van, ez egy prevenciós módszer, amely kiegészíti a megelőző intézkedéseket, mint a jó szájhigiénia, fluorid tartalmú fogkrém használata és az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás.
Az egészségügyi szakmai irányelv ajánlásainak alkalmazásával elérhető a fogszuvasodás kialakulásának és intenzitásának a csökkenése. Tudományos vizsgálatok szerint
akár 60-80 százalékos fogszuvasodás redukció is elérhető barázdazárással.
A barázdazárás költségkímélő és hatékony megelőző eljárás amellyel nagy mértékben csökkenthető a drágább konzerváló fogászati beavatkozások száma. Egy-egy rizikófelszínre alkalmazott barázdazárással 57 százalékos költségcsökkentés érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.