Újabb csúcsra, 11 168,6 milliárd forintra emelkedett májusra a lakossági betétek állománya, ami erőteljes, 14,1 százalékos emelkedés 2020 azonos időszakához képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Ezzel a lakossági betéti portfólió jóval gyorsabban nő a pénzügyi megtakarítások egészénél, ahol évek óta 10 százalék környékén alakul a bővülési ütem.
Az állomány növekedését változatlanul a látra szóló és folyószámlabetétek fűtik: ezekből az ötödik hónap végén már több mint 8700 milliárd forintnyit tartott nyilván a jegybank, ami majdnem 18 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi volumenhez képest.
Az éven belüli futamidőre lekötött betéteknél minimális mértékben ugyan, de tovább csökkent a májusig tartó egy év alatt az állomány, és már alulról súrolta az 1200 milliárd forintos szintet. A hosszú, de legfeljebb kétéves lejáratú betétek állománya viszont már a szabad szemmel alig látható, 30 milliárdos szint környékén mozog, miközben a két éven túli futamidejűeké 5,8 százalékkal, 1236,2 milliárd forintra nőtt egy év alatt. Figyelemre méltó emellett, hogy a lakossági devizabetétek állománya igen gyorsan, több mint egyötödével gyarapodott 2020 májusa óta, elérve így az 1645 milliárd forintot.
Az átlagnál jóval gyorsabb állománybővülés nyomán a folyószámlabetétek részesedése tovább nőtt a lakossági portfólióban: májusban már elérte a 78 százalékot, miközben egy évvel korábban még 75,4-nél járt. Az éven belüli lejáratra lekötött betétek súlya viszont 12,3-ről 10,7 százalékra olvadt ugyanebben az időszakban, de 11,9-ről 11 százalékra csökkent a két éven túli lejáratú konstrukcióké is.
Az MNB adatai szerint a lakossági kereslet igen magas szinten stabilizálódott a betéteknél az elmúlt időszakban: az eredeti értéken számított tranzakciós egyenleg – tehát a friss elhelyezések és a kivétek egyenlege – több mint 505 milliárd forintos többletet mutatott 2021. első öt hónapjában.
Ez ugyan csaknem 20 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, ám itt figyelembe kell venni, hogy a koronavírus-járvány kitörését követő pénzmozgatások csak tavaly áprilisban több mint 405 milliárdos pluszt hoztak a lakossági betéti tranzakcióknál.
A nagy kérdés persze az, hogy a júniusban elindult jegybanki kamatemelési ciklus mennyiben alakítja majd át a lakossági betéti portfóliót.
Az elemzők várakozásai szerint itthon az év végére 1,5-1,8 százalékig emelkedhet a jegybanki irányadó ráta, ami elvben nagyjából egy százalékpontos emelkedést hozhatna a betéti kamatoknál is, lényegesen vonzóbbá téve ezzel a lekötött konstrukciókat a folyószámlabetétekkel szemben.
Annak tükrében viszont, hogy a lekötött forintbetétek szerződésekben szereplő, éves, átlagos kamatlába májusban 0,34 százalékon állt a jegybank statisztikái szerint, nagy átrendeződésre az idén még nem kell számítani, hiszen a lakossági állampapírokkal jóval magasabb hozamokat érhetnek el a kockázatokat kerülő kisbefektetők: még akkor is, ha a várható jegybanki emelések hatásai érvényesülnek majd a pénzügyi szolgáltatók kondíciós listáiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.