BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az adó-visszatérítésnek már az idén lehet fedezete

Szépen hízott a költségvetés június végéig, ha így folytatódik, akár 5-600 milliárd forintos többletbevétele keletkezhet.

Tervszerűen alakultak a büdzsé adóbevételei az év első felében, a költségvetési törvényben rögzített előirányzat 51,6 százaléka június végéig teljesült. Időarányosan már közel 250 milliárd forint pluszban jár az államkassza – derült ki az államháztartás központi alrendszerének előzetes mérlegéből. 

A társaságiadó-bevételek szinte felrobbantak, az erre az évre tervezett összeg 78 százaléka már befolyt, ez a 348 milliárd forint közel a kétszerese a tavalyi azonos időszak befizetéseinek. Az áfabevételek a várakozásoknak megfelelőn alakultak, a fogyasztás élénkülésének köszönhetően közel 2500 milliárd forint származott ebből adónemből, csaknem 500 milliárddal több, mint tavaly júniusban.

Úgy tűnik, hogy a járvány hatása mégsem ütötte meg annyira a cégek profitját, tulajdonképpen a tavalyról elhalasztott adók egyszerre folytak be

– hívta fel a VG figyelmét Bajusz Dániel, a Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda szakértője a taóval kapcsolatban. A járványhelyzet miatt tavaly rengetegen kértek adóelőleg-mérséklést, a Pénzügyminisztérium (PM) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is kifejezetten erre biztatta a cégeket, ráadásul az adóbevallást és a megfizetést 2020. szeptember 30-ra tolta el a kormány. 

Fotó: Teknős Miklós / VG

Látszik a 2020-as adatokból, hogy a tavalyi előirányzatnak csak a 81,1 százaléka teljesült. Mivel tavaly év közben a NAV csak azt látta, hogy mindenki mérséklést kér, azaz visszaesést vár, ezekből az adatokból kiindulva az sem kizárt, hogy emiatt a PM némileg alultervezte az idei taobevételt

– mutatott rá a szakember.
A taóval szemben a kisadózók tételes adójából (kata) kevesebb folyt be, időarányosan az erre az évre tervezett 237 milliárdnak mindössze a 38,7 százaléka. Honyek Péter, a PwC Magyarország adótanácsadási üzletágának igazgatója szerint a katából származó befizetések a második fél évben növekedni fognak, mert 2020. július 15-e óta a járványhelyzet miatt számos kataadózó kapott kedvezményt. 

Így a koronavírussal leginkább érintett ágazatokban, azaz a vendéglátás, a szálláshely-szolgáltatás, a sport és az előadó-művészet területén aktív vállalkozásoknak januártól májusig nem kellett havi tételes katát fizetni. Bajusz Dániel viszont úgy látja, hogy az adónem töretlen népszerűsége és bővülése megtorpanni látszik, szerinte a tavaly év végi szigorítások is hozzájárulhattak ahhoz, hogy nem teljesültek a várt befizetések.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a kiadások is rendesen elszálltak, az éves előirányzat 53,9 százalékát már kifizették június végéig, ezzel hat hónap alatt a költségvetési törvényben meghatározott 2287 milliárd forintos pénzforgalmi deficit 74,5 százalékát (1704 milliárd forint) már összehozta a költségvetés. Mivel a kormány saját hatáskörében további 1800 milliárd forint felhasználásáról szabadon dönthet, a 7,5 százalékos idei hiánycélt egyelőre semmi sem veszélyezteti. A költségvetés várhatóan biztosítani tudja az adó-visszatérítés fedezetét, akár már az idei büdzsé terhére.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.