Folytatta szigorú monetáris politikáját, és a várakozásoknak megfelelően ismét 30 bázisponttal, immár 1,5 százalékra emelte az alapkamat mértékét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésén. A testület az inflációs kilátások miatt döntött úgy, hogy továbbra is szigorításra van szükség – ezzel indokolta az újabb kamatemelést Virág Barnabás, az MNB alelnöke. Ezzel együtt az irányadó egyhetes betéti kamat is 1,5 százalékra emelkedik majd.
A keddi kamatdöntő ülésen ugyanakkor egy másik nagyon fontos témában is megegyezés született, Virág Barnabás közlése szerint a jegybank monetáris tanácsa úgy határozott, hogy fokozatosan leállnak az állampapír-vásárlásokkal. A heti 60 milliárd forintos vásárlási limitet első lépésként 50 milliárdra viszik le. Az állampapírpiac stabilitásának megőrzése a következő időszakban is kiemelt szempont lesz. A kivezetés emiatt fokozatos és elnyújtott lesz, a monetáris tanács követi a piaci fejleményeket. A jegybank nem értékesíti a mérlegében lévő állampapír-állományt, a megvásárolt állampapírokat lejáratig tartja.
A Növekedési kötvényprogram keretösszegét pedig 400 milliárd forinttal, 1550 milliárdra emelték.
A Magyar Nemzeti Bank úgy látja, hogy a magyar gazdaság sikeresen újraindult, a GDP szintje már meghaladja a válság előttit. Vannak területek, amelyeken gyorsabb a helyreállás, másutt elhúzódóbb. Júliusban az infláció csökkent, de emögött döntően bázishatások vannak, így ezt nem szabad túlértékelni. Az első csúcson már túl vagyunk, de az infláció a következő hónapokban várhatóan növekszik, október-november környékén újabb csúcsra lehet számítani – mondta Virág Barnabás. A forint a délutáni sajtótájékoztató után erősödésnek indult, és 349 alá csökkent az euróval szembeni jegyzés.
A mostani kamatemelés abszolút várható volt, inkább a szeptemberi a nyitott kérdés, bár a jegybank alelnökének szavai szerint nagy az esély a további szigorításra, legfeljebb a mértékét nehéz még megmondani
– mondta a VG-nek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Az inflációs nyomás továbbra is fennáll, október-november környékén ismét csúcs jöhet a bázishatások, elsősorban az üzemanyagárak és a szállítási költségek miatt. Ez csak jövőre fog enyhülni, amikor várhatóan visszaáll a 3 százalék körüli sávba az infláció.
Az állampapír-vásárlás fokozatos leállásával az MNB nem hozott váratlan döntést.
Az, hogy 60 milliárd forintról leviszik 50 milliárdra a heti limitet, nem borítja fel a piacot, mert az elmúlt pár hétben már inkább ekörül vett állampapírt a jegybank.
Ez inkább azért fontos, mert alátámasztja azt a szándékát a nemzeti banknak, hogy ha a piaci körülmények lehetővé teszik, belátható időn belül kivezeti ezt a válságkezelő programját. A kivezetés dinamikája nagyban függhet attól is, hogy mikor sikerül megállapodni az uniós támogatásokról a kormánynak, hiszen az uniós alapokból érkező összegek nagymértékben csökkentik az állam finanszírozási igényét, amit a piacról kell bevonnia. Németh Dávid szerint mindenesetre annak, hogy a piacról kivonul egy ekkora vevő, inkább felhajtó hatása lehet.
Az állampapír-vásárlási program fokozatos kivezetésének hatására kissé emelkedhetnek az állampapírhozamok, azonban a hosszú hozamok trendjét alapvetően továbbra is a nemzetközi környezet határozhatja meg. Kulcsfontosságú, hogy sikerül-e megszerezni az uniós forrásokat, mivel a kormány biztosítja az uniós pályázatok megelőlegezését, ami azonban az uniós források hiányában magasabb államadóssághoz, és így állampapír-kibocsátáshoz vezethet, növelve a hozamokat – vélekedett Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője, aki szerint a következő hónapokban határozott ütemben folytatódhat a jegybank monetáris szigorítása. Az elemző a következő két ülésen további 25-25 bázispontos kamatemelésre számít, amivel az év végére 2 százalékra emelkedhet az alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.