A beruházások visszaestek. Az első negyedév óta érezhető javulás?
A KSH adatai szerint a visszaesés 14 százalékos a beruházásokban, de ha az előző év első negyedévét és az idei év első negyedévét hasonlítjuk össze és csak a gazdálkodó szervezeteket vesszük alapul, ez valójában csak 10 százalék. Jelentős beruházások valósultak meg az elmúlt években a megyében, elmondható, hogy vannak települések, ahol már nem a volumen növelése a cél, hanem a minőségé, a termékeké és szolgáltatásoké de a munkaerőé is. Látható, hogy míg az építési beruházások volumene némileg csökkent, az eszközberuházásoké némileg nőtt. Hasonló a tendencia, ha a vállalati beruházásokat állítjuk szembe a kormányzati és önkormányzati beruházásokkal: az előbbiek mértéke csökkent, az utóbbiaké növekedett. A teljes volument jelentősen befolyásolják a már említett kormányzati beruházások is, amelyek az idei évben fognak látványosan beindulni. Ilyen Csorna város strandfürdője, a Győri Vízi Élménypark, illetve a nagycenki Széchenyi-kastély turisztikai célú fejlesztése. A gazdaság számára fontos kutatás-fejlesztési és innovációs együttműködések szempontjából jelentős fejlesztés indul – remélhetően már az idei évben: a régi győri kekszgyár területén megvalósuló tudományos és innovációs parké.
Mikor térhet vissza a járvány előtti szinthez a megye gazdasági teljesítménye?
A KSH első negyedéves megyei statisztikái szerint Győr-Moson-Sopron ipari termelése az első helyen áll a 2019. évi 2. helyezéshez képest. Ennek alapján elmondhatjuk: a teljesítmény nem, hogy visszatért a járvány előtti szinthez, bizonyos területeken már meg is haladja. Nyilván egy negyedévből nem vonhatunk le hosszútávú következtetéseket, de biztatóak az adatok.
Sokkal hamarabb tért magához a munkaerőpiac, mint az ország más részeiben. Talán már túl alacsony is a munkanélküliség?
Megyénkben jelentős mértékű belső migráció orvosolta a munkaerő-hiányt, a járvány időszakában ez a folyamat visszafordult. Ahogy elindult a termelés, az üzemek gyakorlatilag azonnal felszívták a rendelkezésre álló munkaerőt – már azt a részét, melyet nem szívott el a szomszédos Ausztria ezzel egy időben. Az esetlegesen fellépő újabb hiányt pedig szinte azonnal orvosolta az országon belüli munkaerő-vándorlás. A határ közelsége és a magasabb ausztriai bérek nem könnyítik meg a vállalkozások munkaerő-piaci helyzetét, de beszédes tény, hogy a járvány előtt már elindult egy munkaerő-visszaáramlási folyamat is Ausztriából a megyébe, ugyanis többek közt a munkaerőhiány hatására a hazai bérek emelkedtek és gyakran már nem érte meg az ingázással együtt járó kényelmetlenségeket is vállalni.
Az idegenforgalom jelentős csapást kapott?
A turizmus volumene a vendégéjszakák tekintetében a 2019 évben volt a legmagasabb, akkor 187 ezer vendégéjszakát regisztráltak a megyében, ez nagyjából fele-fele arányban oszlott meg a belföldi és a külföldi vendégek között. 2020 nyarán sikerült elérni a 130 ezer vendégéjszakát, de a járvány miatt az arányok eltolódtak a belföldi turisták irányába, közel 70 százalékra. Az előző év első negyedéve még a csúcsközeli vendégéjszakákat mutatta, ahhoz képest az idei év első negyedéve kicsit kevesebb, mint a felét hozta. Persze ebből a statisztikából következtetéseket levonni még nem lehet, majd a szezon után látunk pontos számokat, de szemmel láthatóan megélénkült a turizmus és a vendéglátás, reméljük, hogy egy esetleges negyedik hullám esetén a szigorítások a nem lehetetlenítik el a szektort ismét. Fontosnak tartjuk a két oltás felvételét mindenki számára, az olasz, francia és német példák már azt mutatják, hogy részleges korlátozásokra számíthatnak az egyes szektorok – oltás igazolásához vagy teszthez kötik bizonyos egységek, rendezvények látogatását, tömegközlekedési eszközök használatát.
Emelkedjen a minimálbér?
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint szükség lesz, részben mert mintegy 500 ezer magyar munkavállaló már külföldön dolgozik, másrészt a minimálbér szintjét tekintve nemcsak a nyugat-európai országoktól, de a környező államoktól is le vagyunk maradva. Az ország nyugati részében ez különösen égető kérdés, ahol az osztrákok elszívják a munkaerőt. Nincs más választás, de a kis- és középvállalkozásoknak állami segítségre is szükségük van a bérfelzárkóztatáshoz. Ez lehet a versenyképesség támogatása, illetve adókompenzáció. A minimálbéremelés költségeinek legalább a felét az államnak kellene átvállalnia, a szociális hozzájárulás öt százalékpontos csökkentése ehhez nem elég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.