BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre nem lesz szükség megszorításokra

Alaptalanok azok a kritikák, amelyek a 2000-es évek fiskális alkoholizmusához hasonlítják a jelenlegi költségvetési élénkítést. A hitelminősítők most sokkal jobbnak látják a magyar gazdaság helyzetét.

Most még szükség van valamilyen mértékben a fiskális politika támogató szerepére annak érdekében, hogy a gazdaság vissza tudjon térni a korábbi magas növekedési pályára, és folytatódjon a felzárkózás. Arra ugyanakkor megvan a lehetősége a kormányzatnak, hogy ha a gazdasági kilábalás jó ütemben halad, a beérkező többletbevételeket a hiány lefaragására fordítsa, anélkül, hogy a kiadási oldalhoz hozzányúlna – mondta a VG-nek Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője. Kiemelte, hogy a jövő évi költségvetés elfogadásakor a kormányzat 4,3 százalékos idei növekedéssel számolt, ami az azóta beérkezett adatok alapján túlzottan visszafogott becslésnek bizonyult, már csak emiatt is mérséklődhet jövőre a hiány. 

Így a köztudatban élő értelemben, mint adóemelés vagy egyes támogatások megszüntetése, nem lesz szükség megszorításokra

– hangsúlyozta az elemző.

Fotó: Illyés Tibor / MTI

Bár a jövő évi költségvetést 5,9 százalékos deficittel tervezte a kormány, a büdzsé működési oldala továbbra is egyensúlyban van, a Költségvetési Tanács, amely a magas hiány miatt aggodalmait fejezte ki, nem is ebben látja a problémát, a testület a beruházások átütemezését javasolta. Molnár Dániel szerint ezzel valóban viszonylag gyorsan lefaragható lenne a hiány. 

Figyelembe kell azonban azt is venni, hogy ez a jövőbeli növekedést is befolyásolja. Az üzleti környezetet javító infrastrukturális beruházásokat nem érdemes elhalasztani, mivel ezek érdemben hozzá tudnak járulni a versenyképesség javulásához. Ugyanakkor a magas beruházási kereslet kapacitáskorlátba ütközhet, ami az árakat felfelé hajthatja, ekkor a növekedésre gyakorolt hatás érdemben csökkenhet. E két, egymással ellentétes szempontot kell átgondolnia a kormányzatnak

– figyelmeztetett a szakember. 

Jelentős korrekcióra emiatt a költségvetésben nincs szükség,  az egészség- és nyugdíjbiztosítási alapoknál például nem mutatható ki számottevő hiány.

Az igazi kérdés azonban az, hogy visszatért-e a 2000-es évekre jellemző fiskális alkoholizmus időszaka, aminek később órási növekedési ára volt, a megszorítások hatására 2006 után gyakorlatilag teljesen lefulladt a magyar gazdaság. A Századvég elemzője szerint nem érdemes párhuzamot vonni a két időszak között, most a gazdaság a kilábalás fázisában van egy válság után, míg a 2000-es években a konjunktúraciklus csúcsán alakult ki rekordmagas hiány (9 százalék), emiatt a 2008-ban kirobbanó globális recesszió idejére a fiskális politikának már nem maradt mozgástere. 

Mindennek következtében az utolsó békeévben, 2007-ben Magyarországon a GDP mindössze 0,6 százalékkal bővült, miközben Szlovákiában 10,7 százalékos növekedést regisztráltak, de még Lengyelországban is 7,1, Csehországban pedig 5 százalékot. 

Ráadásul a hazai államadósság szintje már ekkor növekedésnek indult, a hitelminősítő intézetek 2006-tól egymás után minősítették le Magyarország adósbesorolását. Annak ellenére, hogy tavaly, egyetlen év alatt 15 százalékponttal, 81 százalékig emelkedett a magyar adósságráta, legutóbb a londoni székhelyű Fitch Ratings megerősítette a magyar adósságosztályzatot. Molnár Dániel mindezt azzal magyarázta, hogy az adósság mértékénél még fontosabb a szerkezete, ezen a területen pedig rengeteget lépett előre Magyarország a legutóbbi válság óta: 50 százalék körüli szintről 20 százalék alá csökkent például a devizaarány, így az árfolyamkockázat érdemben mérséklődött. Emellett komoly átrendeződés zajlott le a tulajdonosi szerkezetben, míg korábban az államadósság jelentős hányada külföldi befektetők kezében volt, addig mára a lakossági szegmens szerepe emelkedett meg nagymértékben, ez pedig sokkal kiszámíthatóbb finanszírozást eredményez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.