Nem változtat szigorú monetáris politikáján a Magyar Nemzeti Bank (MNB)
– így látják a VG-nek nyilatkozó elemzők a jövő heti kamatdöntés előtt a helyzetet. A jegybank monetáris tanácsa augusztus 24-én ül össze ismét, hogy az alapkamat mértékéről határozzon. Az elemzők többsége biztos benne, hogy folytatódik a júniusban kezdett kamatemelési ciklus, már csak az a kérdés, hogy pontosan mennyivel emel az MNB.
A nyári inflációs nyomás okán már kétszer is emelték a jegybanki alapkamatot 30 bázisponttal, júniusban 0,90, július végén pedig 1,2 százalékra. Az utóbbi esetében a döntés egyöntetű volt a monetáris tanács közleménye szerint: az árstabilitás biztosítása, a másodkörös inflációs hatások megelőzése és az inflációs várakozások horgonyzása céljából tartották indokoltnak a kamatemelési ciklus határozott lépéssel történő folytatását.
Azóta a forint valamelyest erősödött az euróval szemben, a 360 feletti jegyzésről elmozdult a 350–353 közötti szintre, júliusban pedig az infláció is lassult valamelyest. Az elemzők szerint azonban ez csak átmeneti, az ősszel már ismét nőhetnek a fogyasztói árak.
Bár a júliusi adat lassulást jelez, az inflációs nyomás nem szűnt meg, ezért a jegybank feltehetően folytatja szigorú monetáris politikáját a vártnál nagyobb gazdasági növekedés mellett, és augusztusban 30 bázisponttal, 1,5 százalékra emeli az alapkamatot – mondta a VG-nek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Szerinte az emelések először szeptemberben lassulhatnak. Akkor érkezik meg az MNB saját inflációs jelentése, amelynek ismeretében elképzelhető, hogy már csak 15 bázisponttal emel. A forintnál egyébként a kereskedők már beárazhatták az augusztusi növelést, azaz az árfolyamokra nem lesz jelentős hatással, a forint tarthatja a 350 körüli jegyzést az euróval szemben.
Az augusztusi emelést egyértelműen beígérték a legutóbbi kamatdöntéskor, azaz ezúttal is 30 bázispontos emelés várható. Ezzel az alapkamat és az irányadó egyhetes betéti kamat is 1,5 százalékra nőhet
– nyilatkozott a VG-nek Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Igaz, hogy a vártnál kisebb lett az infláció, de ősszel ismét emelkedni fog. Szeptemberben újabb kamatemelés várható, amely szintén 30, esetleg 25 bázispontos lehet. Októberben tetőzhet, az év végére pedig valahol 2 százalék körül alakulhat az alapkamat. Az emelés azért is fontos, mert erősíteni kellene a forinton, amely a nemzetközi hatások (például az uniós források körüli viták) miatt egyelőre nagyon együtt mozog a régiós devizákkal. Pedig Csehországon kívül máshol nincs kamatemelési ciklus, úgyhogy a forint – figyelembe véve a robusztus GDP-növekedést – akár el is léphetne a régiótól erősödésben – véli az elemző.
Hasonlóképp látja Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője is, aki szerint az augusztusi kamatdöntő ülésen újabb 30 bázispontos kamatemelésre van kilátás. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője szerint az is elképzelhető, hogy kihagy egy hónapot az MNB. Míg az előző hónapokban biztosra lehetett venni az emelés tényét, és csak a mértéke volt kérdéses, most inkább az a kérdés, hogy lesz-e további emelés. „Arra számítunk, hogy augusztusban a monetáris kondíciók nem változnak tovább – mondta a VG-nek Regős Gábor –, viszont az MNB erős üzenetben jelzi majd a várható további emeléseket, illetve hangsúlyozza a szeptemberi inflációs jelentés megjelenését mint fő döntési tényezőt. Ezt támasztja alá az is, hogy júliusban az infláció némileg mérséklődött, és a forint bár gyenge, de viszonylag stabil, tehát enyhült az azonnali lépéskényszer.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.