Míg az uniós átlag 6,9, Magyarországon az állástalanok aránya 4,3 százalék volt júliusban. A magyar ráta a hetedik legalacsonyabb volt a tagállamok között – derült ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Továbbra is Csehországban a legalacsonyabb a munkanélküliség (2,8 százalék), utána Hollandia következik 3,1 és Málta 3,3-del, Lengyelország 3,6-es rátája is kedvező. A legrosszabb mutatókkal rendelkező tagállamok még mindig Dél-Európában találhatók: Görögországban 14,6, Spanyolországban 14,3, Olaszországban 9,3 százalék volt az állástalanok aránya.
A kelet-közép-európai régió gyakorlatilag feldolgozóipari fellegvárrá nőtte ki magát. Az olcsóbb munkaerő, a viszonylag jó infrastruktúra, a felvevőpiacok közelsége mellett a működő tőke beáramlása egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy itt alacsonyabb a munkanélküliség, szemben a dél-európai országokkal, ahol az ipar hiányzik vagy épp leépülőben van
– értékelte az adatokat a VG-nek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A szakember hozzátette: a térség egyik nagy előnye, hogy a kiterjedt oktatási rendszer sok embert ér el, és jóval kevesebben esnek ki a középfokú képzésből, mint a délieknél. Ezek mellett a bérelőnye is megmaradhat a nyugati országokkal szemben.
Az már viszont veszélyforrás, hogy a munkaerőhiánnyal küszködő gazdaságokat miképp érinti a robotizáció, amelyhez mindenképpen új képességek kellenek, kihívások elé állítva az egész térséget
– figyelmeztetett az elemző. Török Zoltán úgy látja, néhány tized százalékponttal tovább mérséklődhet a magyar munkanélküliségi ráta, azonban strukturális okokból ennél lejjebb már nem megy, így a csehországihoz hasonló alacsony, 3 százalék alatti ráta nem valószínű Magyarországon.
Ahogy a legutóbbi gyorstájékoztatónkban olvasható, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a havi becslés pontosságát továbbfejlesztett modell alkalmazásával javítja, a júliusi foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok modellbecsléssel lettek meghatározva. Ezzel szemben az Eurostat továbbra is a nyers, illetve szezonálisan kiigazított havi mutatókat közli
– indokolta a VG-nek a KSH sajtóosztálya, hogy miért mértek az Eurostat adatánál kisebb, 3,9 százalékos munkanélküliségi rátát. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a fő mutatóként használt háromhavi átlagadatok számítását a módszertani fejlesztés nem érinti, tehát a negyedéves számok továbbra is megegyeznek majd az Eurostat által publikált adatokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.