Megbízható a 2020. évi zárszámadás, a költségvetési intézményrendszer 2020-ban is biztosította, a közpénzekkel való gazdálkodás szabályszerűségét – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) csütörtökön, miután Domokos László az ÁSZ elnöke átadta az erről szóló jelentést az Országgyűlés alelnökének. A zárszámadás nem más, mint a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoló. Ez tartalmazza azt, hogy hogyan teljesültek ténylegesen az állam bevételei és kiadásai.
A COVID-19 járvány hazai megjelenése előtt Magyarországon a makrogazdasági és költségvetési folyamatok kedvezően alakultak, így a koronavírus-járvány berobbanása egy erős fundamentumokkal rendelkező nemzetgazdaságra gyakorolt sokkszerű hatást.
A járvány okozta válság idején hazánkban nagy teret kapott az aktív, ösztönző állami szerepvállalás.
Egy ilyen helyzetben kifejezetten káros, ha az állam nem mer költeni és kizárólag a költségvetési egyensúlyra koncentrál. Az intézkedések védték az emberéleteket, segítették a munkahelyek teremtését, ösztönözték a beruházásokat. A gazdaságvédelmi intézkedéseknek köszönhetően a GDP csökkenésének mértéke kisebb volt az uniós átlagnál – olvasható a szervezet jelentésében.
A pandémia idején az emberéletek védelme, a vírus terjedésének fékezése mellett a költségvetési politika kiemelkedően fontos feladata volt a gazdaság és a munkahelyek védelme, a járvány negatív hatásainak tompítása. Az állam növelte a kiadásait. Nem álltak le, hanem éppenséggel felpörögtek a beruházások: tovább épültek az utak, az iskolák, a rendelők. A 2020. II. negyedévi mélypontot követően év végére javultak a foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok.
Az ÁSZ zárszámadási ellenőrzése megállapította, hogy a 2020. évi zárszámadási törvényjavaslatban az előirányzatok megbízhatóak, és azok szabályszerűen teljesültek. Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó központi és fejezeti kezelésű előirányzatok, a központi költségvetési szervek, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai és az elkülönített állami pénzalapok bevételi és kiadási előirányzatai megbízhatóak voltak és teljesítésük szabályszerű volt.
2020-ban a központi alrendszer teljesített bevételi főösszege 23 020,8 milliárd forint, kiadási főösszege 28 332,1 milliárd forint volt, így a központi alrendszer tényleges pénzforgalmi hiánya 5 311,3 milliárd forintot tett ki. A hiány és államadósság alakulására vonatkozó költségvetési szabályokat a 2020. évben a Covid-19 világjárványból eredő gazdasági visszaesés miatt nem kellett alkalmazni. Az államadósság-mutató értéke a 2020. évben 77,2 százalék volt.
A korábbi években lefolytatott ÁSZ ellenőrzések más területen is pozitív hatásokkal jártak: 2014 óta 2020 az az év, amikor a Nemzeti család- és szociálpolitikai alap családi támogatások jogcím terhére teljesített
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.