BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parragh azt szeretné, ha jövőre is maradna az idei iparűzési adó

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a többi helyi adót is befagyasztaná.

Fenn kellene tartani jövőre is a helyi iparűzési adó jelenlegi rendszerét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslata szerint, amikor pedig nincsenek választások, akkor az iparűzési adó egész rendszerét át kellene tekinteni a szervezet elnöke, Parragh László szerint.

Fotó: Simon Moricz-Sabjan

Mint elmondta, ha a vállalkozásoknak jövőre kevesebb helyi adót kell fizetniük, akkor több pénz marad náluk, amit bérre, fejlesztésre, beruházásra fordíthatnak. Éppen ezért a kamara az egyéb helyi adók befagyasztását is javasolja a kormánynak, hogy ne lehessen például ingatlan adót, turisztikai hozzájárulást emelni, mert a vállalkozói kasszák most elég vékonyak.

Az MKIK elnöke kitért a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének kérdésére is. A béremelésnél mindenkinek, így a kormánynak és a munkaadóknak is terhet kell vállalniuk, miközben a munkavállalók részéről arra van szükség, hogy belássák, ha a költségvetést meglökjük és rossz irányba mozdul, akkor annak nagy lesz az ára és azt a munkaadók és a munkavállalók fogják kifizetni.

Mindezek miatt a kamara javaslata két részből áll: egyrészt szerintük szükséges a munkaadókat terhelő szakképzési hozzájárulást 1,5 százalékpontos csökkentése, másrészt javasolják  a (szintén a munkaadókat terhelő) szociális hozzájárulási adó 2,5 százalékpontos mérséklését, azaz az MKIK ezt a két elemből álló, összesen 4 százalékpontos munkát terhelő adó és járulék csökkentést tartja szükségesnek 2022. január 1-től.

Parragh kiemelte, számításaik szerint ez a mértékű csökkentés olyan kompromisszumos megoldás, amit a költségvetés még elvisel, ugyanakkor az iparűzési adóval együtt a vállalkozásoknak nagy lehetőséget ad. Arról nem szólt, hogy az önkormányzatok oldalán kieső bevételeket honnan pótolnák ebben az esetben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.