Az 5-11 éves gyerekek Pfizer-oltást kaphatnak, a felnőtt oltóanyag egyharmadát, vagyis 30 mikrogramm helyett 10 mikrogramm hatóanyagot adagonként – mondta a VG-nek dr. Mészner Zsófia, csecsemő-és gyermekgyógyász infektológus, védőoltási tanácsadó.
Szombaton jelentette be Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, hogy december 20-a után Magyarországon is elérhető lesz az 5-11 évesek gyerekek számára a koronavírus elleni védőoltás.
Mészner Zsófia kiemelte:
nem igaz, hogy a gyerekeknél a koronavírus nem tud nagyon súlyos, akár életet veszélyeztető tüneteket is okozni.
A gyerekek koronavírus elleni védőoltásával kapcsolatban elmondta: több tényező miatt fontos a vakcina a gyermekek számára is. Egyrészt a Covid-19 egy olyan új kórokozó, ami képes mindenféle korú emberben betegséget okozni, persze a betegség súlyossága életkoronként különbözik. A Covid-19 fertőzés súlyossága bizonyos kockázati csoportokban sokkal magasabb, utalt itt a krónikus betegségben szenvedők gyerekekre, a túlsúlyosokra és diabétesszel küzdőkre. Mészner Zsófia szerint a kockázati csoportba tartozóknak az oltás mindenképpen javasolt, de az egészséges gyerekek számára is fontos.
A gyerekek is megfertőződhetnek és még ha a betegség enyhe lefolyású náluk, akkor is lehetnek postcovid tüneteik. A Covid-19 miatt kialakulhat például sokszervi gyulladással járó súlyos állapot is, és ebben a tekintetben a magyar adatok semmiben sem különböznek más országokétól. Mészner Zsófia kiemelte, akit érint a sokszervi betegség, azoknak a betegeknek legalább a fele intenzív ellátást igényel, és még a halálozás sem kizárható az esetükben.
Példaként említette: hogy a Covid-19 betegség során előfordulhat a szív érintettsége is. A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben kezeltek olyan koronavírusos gyerekeket, akik műszívre kerültek, egy gyermek esetében pedig szívtranszplantációra volt szükség. A szakember hangsúlyozta, a gyerekek koronavírus elleni védőoltására kifejlesztett vakcina nem tartalmaz élő kórokozót, az oltást a gyerekek jól tolerálják, enyhe oltási reakciók jelentkeznek a védőoltás beadása után.
A szakember felhívta a figyelmet arra is,
az 5-11 éves populáció átoltásával a járványfolyamatot befolyásolni tudjuk. A gyerekek jelentős szerepet játszanak a járvány fenntartásában, akár tünetmentes vírushordózóként a környezetükben élő idős, betegek embereket is meg tudják betegíteni.
Ezek a delta variáns tünetei gyerekeknél – gyakori kérdések, lappangási idő, poszt-Covid szindrómaHiába a hónapok óta elérhető és megfelelő vakcinák sora, több mint két évvel a megjelenése után is nagy, és egyre nagyobb problémát jelent a koronavírus-járvány. Világszerte küzdenek a vírus terjedésének kordában tartásával és a fertőzöttek egészségének megőrzésével. A Covid ráadásul nem csak a felnőttekre jelent veszélyt, a gyermekek körében is terjed, még ha a fiatalabbaknál nem is mindig olyan súlyos lefolyású, mint például az időseknél. |
Mészner Zsófia szerint Magyarországon az alapellátásban a házi gyermekorvosokból álló csapatnak jelentős oltási tapasztalata van, logikusnak tartaná, ha az oltások beadását egyrészt a házi gyermekorvosok bevonásával lehetne végrehajtani, de biztosan lesznek olyan megoldások is, hogy oltópontra is lehet majd vinni a gyerekeket.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) múlt hét csütörtökön engedélyezte az 5-11 évesek oltását is a Pfizer-vakcinával. Magyarország készen áll ennek a megszervezésére is, a kormány le is kötött további gyermekek oltására való Pfizer vakcinákat, az első szállítmány várhatóan december 21. körül érkezik – írta a koronavirus.gov.hu.
A gyerekeknél a koronavírus fertőzés lezajlása után 6-8 hétig vagy akár hónapokig is nagyfokú állandó fáradtság, memóriazavar, számolási-, nyelvhasználati-, gondolkodási-, tanulási nehézség, a koncentrálóképesség csökkenése, krónikus tüdő problémák, elhúzódó ízérzés- és szaglásvesztés is fenn állhat. Ez egészséges fiataloknál is előfordulhat, akik tünetmentesen, vagy akár egészen enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen.
Magyarországon 1500 házi gyermekorvosi praxis működik, hetente praxisonkét egy-két tucat újabb megbetegedést jelentenek a házi gyermekorvosok – mondta a VG-nek dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke. Általában a gyerekek többsége az otthonában meggyógyul, néhány napig láz, rossz közérzet, hasmenés, a szemváladékozással nem járó kötőhártya gyulladás is jellemző tünet náluk. Jellemzően nem csak egy tünete van a gyerekeknek, egyik nap hasfájást, másik nap orrdugulást, köhögést, vagy hasmenést is okozhat a Covid-19 vírusa. A HGYE pontos statisztikai adatokkal nem rendelkezik, hogy a gyerekek hány százaléka kerül súlyos állapotban a gyermekkórházakba. Havasi Katalin szerint az amerikai adatok azt mutatják, hogy
a fertőzött gyerekek 0,1-1,9 százaléka kerülhet kórházba, ami az összes kórházban kezelt beteg 1,7 -4 százalékát jelenti. Magyarországon a negyedik hullámban még nem veszítettünk el gyermeket koronavírus miatt
– tette hozzá.
Ugyanakkor kiemelte, külföldi tapasztalatok szerint a negyedik hullámban a gyerekek nagyobb arányba kerültek kórházba, mint a korábbi hullámok idején. Az 5-11 éves gyerekek oltásával kapcsolatban elmondta, a házi gyermekorvosi rendelőkben jó helye van a koronavírus elleni védőoltásnak, de Havasi Katalin szerint felmerült az iskola is, mint lehetséges oltási helyszín és az oltópont is. A gyermekorvosok azt is felajánlották, hogy szívesen segítik az 5-11 évesek oltását az oltópontokon, de hogy milyen eljárásrend születik erről még nincs döntés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.