Országszerte 12 642 új lakás épült idén az első három negyedévben, ami 1,7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ebből Budapesten 5044-et vettek használatba, több mint kétszer annyit, mint a megelőző év azonos időszakában. A megyei jogú városokban ugyanakkor 37, a többi városban 16, a községekben pedig 29 százalékkal kevesebb lakást adtak át, mint egy évvel korábban – közölte a KSH a Lakásépítések, építési engedélyek, 2021. I–III. negyedévi gyorstájékoztatójában csütörtökön.
A főváros súlyának növekedésével párhuzamosan a természetes személyek által épített lakások aránya 44-ről 32 százalékra csökkent, a vállalkozások által építetteké 55-ről 67 százalékra nőtt 2020 első három negyedévéhez képest.
Az új lakóépületekben használatba vett lakások 38 százaléka családi házban, 57 százaléka többlakásos épületben, 2,5 százaléka lakóparkban található. Az új családi házak száma negyedével elmaradt a megelőző időszakitól, míg a többlakásos épületekben 29 százalékkal több lakás épült.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete 8,5 négyzetméterrel, 87-re csökkent 2020 első három negyedévéhez viszonyítva, ami a lakásépítés összetételének többlakásos épületek felé történt elmozdulásával függ össze.
Az értékesítési céllal épített lakások aránya 67, a saját használatra építettek aránya 30 százalékot ért el, utóbbi arány 12 százalékpontos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 22 430 volt, 30 százalékkal több, mint 2020 azonos időszakában. Az eltérő területi trendek az építési engedélyeknél is megfigyelhetők, itt azonban a fővárosban tapasztalható csökkenés, miközben az ország egyéb településein erős növekedés történt.
Budapesten 23 százalékkal kevesebb lakás építését engedélyezték, ugyanakkor a megyei jogú városokban 43, az egyéb városokban 57, a községekben pedig 60 százalékkal több lakás kapott engedélyt, mint az előző év azonos időszakában. Az építtetők az esetek 66 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével.
A kiadott építési engedélyek alapján Budapest mellett csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csökkent az építendő lakások száma 2020 első három negyedévéhez viszonyítva. Három megyében tapasztalható 100 százalék feletti növekedés, Tolnában (210 százalék), Somogyban (147) és Hajdú-Biharban (115).
A kiadott új építési engedélyek alapján 2020 azonos időszakához képest 48 százalékkal több, összesen 12 537 lakóépület építését tervezik az országban.
A tervezett nem lakóépületek száma 31 százalékkal nőtt, országos szinten 3682 volt 2020 I–III. negyedévében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.