Idén decemberben 238,7 ezer álláskereső szerepelt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) regiszterében, közel 52 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakának adatához viszonyítva.
Az álláskeresők száma 2020 decemberéhez képest 17,9 százalékkal, a megelőző hónaphoz viszonyítva 1,5 százalékkal csökkent.
Iskolai végzettség tekintetében a legfeljebb általános iskolát végzettek 100,9 ezres létszáma az álláskeresőkön belül 42,3 százalékot jelentett a vizsgált hónapban. Középfokú iskolai végzettséggel 121,5 ezer fő (50,9 százalék), felsőfokú végzettséggel 16,3 ezer fő (6,8 százalék) rendelkezett. A tárgyhónapban 142,5 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek 51,5 százaléka álláskeresési ellátásban, 48,5 százaléka pedig szociális jellegű támogatásban részesült. Az álláskeresők 40,3 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.
A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 5,1 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 3,7 százalékos értéket mutatott. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2021. augusztus–októberi gördülő negyedévben 184,2 ezer főt tett ki, amely 3,8 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett. A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 0,4 százalékponttal volt alacsonyabb.
Decemberben 16,6 ezer pályakezdő szerepelt a nyilvántartásban, arányuk az összes álláskereső között 7 százalékot jelentett. A legtöbb pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, de e két megye mellett jelentős még Hajdú-Bihar, Somogy, Baranya, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is a regisztrált pályakezdő álláskeresők száma. A pályakezdő álláskeresők 41,8 százalékának legfeljebb általános iskolai, 15,5 százalékának szakiskolai vagy szakmunkás, 16,3 százalékának gimnáziumi, 22,2 százalékának szakközépiskolai (szakgimnáziumi) vagy technikumi, 4,2 százalékának felsőfokú iskolai végzettsége volt.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők számában 16,8 százalékos növekedést állapított meg az NFSZ az egy évvel korábbi létszám viszonylatában.
A 94,8 ezer tartós álláskereső az összes álláskeresőhöz viszonyítva 39,7 százalékos aránnyal szerepelt. A 25 éven aluli korosztályba 27,5 ezer álláskereső tartozott, az 55 éves és a felettiek száma 74 ezer fő volt. Az előbbiek 11,5 százalékot, az utóbbiak pedig 31 százalékot képviseltek az álláskeresők között.
A tárgyhónapban összesen 27,1 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét az illetékes hivatalnál, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 9 százalékot tett ki. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 24,9 százalékkal csökkent. A foglalkoztatók összesen 21,2 ezer üres álláshelyet jelentettek be, amelynek 41,3 százalékához igényeltek támogatást. A legtöbb új munkaerőigény a főváros, Borsod-Abaúj-Zemplén Szabolcs Szatmár-Bereg, Pest, Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Békés megye területére koncentrálódott, de jelentős volt a bejelentések száma Baranya, Jász Nagykun-Szolnok és Csongrád-Csanád megyében is. Összességében 79,2 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből 56,3 ezer maradt üres, betöltetlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.