Az átmeneti megnyugvás után november közepétől ismét emelkedő pályára álltak a gázárak. Az importforrások csökkenése miatt magas volt a földgázkitárolás, az európai összesített tárolótöltöttség 9 százalékkal csökkent a hónapban – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havi piacmonitoring jelentésében.
A kínálati szűkösség és a kereslet felfutása az átmeneti megtorpanás után november közepétől ismét a földgáz árának emelkedéséhez vezetett.
A holland TTF gáztőzsde másnapi árai 95,55 €/MWh-val érték el a havi legnagyobb értéket. Az Európába érkező LNG és norvég források ugyan meghaladták az előző évi mennyiséget, de az orosz szállítások jelentősen elmaradtak az előző évitől.
További forráscsökkenést okozott, hogy az Afrikából Spanyolországba szállító Magreb vezeték leállt,
mert Algériának és Marokkónak nem sikerült megállapodásra jutnia a lejárt szállítási szerződés megújításáról. A kínálati szűkösség mellett az árak emelkedéséhez az Északi Áramlat 2. engedélyezésével kapcsolatos bizonytalanság és az Ukrajnával kapcsolatos egyre növekvő geopolitikai feszültség is nagymértékben hozzájárult. A szűkös importforrások miatt a tárolók igénybevétele jelentős volt, az európai összesített tárolótöltöttség 77 százalékról 68-ra csökkent.
Míg Európa számos országát alacsony földgázkészletek jellemzik, a hazai tárolói töltöttség megfelel a 2017–18-as szinteknek.
A hazai ellátás átmenetileg nagyobb mértékben támaszkodik a kitárolásra, a nettó import csökkent. Ehhez hozzájárult a bolgár vezetéken történt üzemzavar, amelynek következtében a Szerbiából érkező források átmenetileg leálltak, és a szerb ellátás biztosításra érdekében ellenkező irányú kereskedelmi forgalom alakult ki.
Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz
a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.
Európa idén kifogyhat a gázbólRekordmélységbe süllyedhetnek márciusra Európa gáztartalékai, és az energetikai válság azt is nagyban meghatározza, hogyan reagálhat a Nyugat Oroszország esetleges Ukrajna elleni támadására. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.