BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Makronaptár: Jövő héten kerül sor az idei első kamatdöntő ülésre

A jövő heti statisztikai tájékoztatási naptárban megkülönböztetett figyelemre a monetáris tanács idei első kamatdöntő ülése tarthat számot, emellett kereseti, munkaerőpiaci statisztikákat közölnek.

Kedden tartja soron következő kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A legutóbbi, tavaly decemberi ülésén a tanács 30 bázisponttal 2,40 százalékra emelte az alapkamatot, erről egyhangúlag, 9 szavazattal döntöttek. Ahogy az egynapos és egyhetes fedezett hitel kamatának 4,4 százalékra, az egynapos betét kamatának 2,4 százalékra emeléséről is.

Jövő héten újabb kamatemelés jöhet

A szakértők arra számítanak, hogy az MNB folytatja kamatemelési ciklusát a jövő héten is. Egy hónap alatt 65 bázisponttal nőttek az inflációval és az év végi kamatszinttel kapcsolatos várakozások is.

A 2021 december 14-i kamatmeghatározó ülésének rövidített jegyzőkönyve szerint az alapkamat-emelési ciklus – a novemberi lépéssel megegyező 30 bázispontos – folytatása biztosítja a kiszámíthatóságot, miközben a rendkívül gyorsan változó pénz- és árupiaci környezetben a jegybank az egyhetes betéti eszköz segítségével a továbbiakban is gyorsan, rugalmasan és a szükséges mértékben reagálhat a rövid távú inflációs hatásokra. Az aszimmetrikus kamatfolyosó növeli a jegybank mozgásterét és biztosítja a kellő rugalmasságot – áll a jegyzőkönyvben.

Fotó: Kallus György / VG

A monetáris tanács tagjai kiemelték annak fontosságát, hogy az egyhetes betéti rátában bekövetkező lépések tartósan beépüljenek az MNB alapkamat-emelési ciklusába is. Ezt biztosítandó az alapkamat 2022-ben felzárkózik és ismét összeér az egyhetes betéti ráta szintjével. Az MNB – ahogy az előző három héten, most január 20-án csütörtökön is –az előző hetivel megegyező 4,0 százalékon hirdette meg egyhetes betéti tenderét. Ezzel 4. hete tarja ezen a szinten az effektív rátát, miután az első idei aukción megszakította a kamat emelésének november közepétől hat héten át tartó sorozatát. A jövő heti tenderre a monetáris tanács keddi ülése után kerül majd sor.

A legfrissebb munkaerőpiaci adatok is megjelennek a jövő héten

Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a keresetek tavaly novemberi alakulását. Tavaly októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete 8,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A bruttó átlagkereset 431 300, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 286 800 forint volt.

A 6,5 százalékos októberi inflációval számolva a reálkeresetek 1,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

A múlt év első tíz hónapjában 2021. január-októberben a bruttó átlagkereset 428 900, a nettó átlagkereset 285 200 forintot ért el, mindkettő 8,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A reálkereset 3,7 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,6 százalékos növekedése mellett.

Csütörtökön a foglalkoztatottság-munkanélküliség legfrissebb, tavaly decemberi mutatóit közli a KSH. Tavaly novemberben a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 677 ezer volt, 10 ezerrel kevesebb az előző havinál, de 45 ezerrel több az egy évvel korábbinál. 

A szeptember-novemberi három hónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 687 ezret tett ki,  70 ezerrel többet, mint az előző év azonos időszakában. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 88 ezerrel nőtt, a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjaié 14 ezerrel csökkent. 

A munkanélküliek száma 179 ezer volt tavaly novemberben, ami 3,7 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg, 0,2 százalékponttal alacsonyabb az előző havinál. 

A tavaly szeptember-novemberi három hónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 177 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos volt. Tavaly szeptember-novemberben a 15-74 éves munkanélküliek száma 25 ezerrel, míg a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.