Az idei adócsomag részeként bevezetett szja-mentességnek köszönhetően a 25 éven aluliak a közmunkásbérből 16,5 ezer forintot, a minimálbérből 30 ezer forintot, a garantált bérminimumból 39 ezer forintot, míg az átlagbérből 64 ezer forintot vihetnek haza többletként havonta– derült ki a GKI közleményéből, amely rögzíti, közel 450 ezer fiatalt érint a 140 milliárd forintos adócsökkentés.
A 25 év alattiak 58 százaléka bruttó havi 100 ezer forintnál kevesebbet keres, ennek oka, hogy ebben a korosztályban jellemző az alkalmi és diákmunka, amit sok esetben csak időszakosan vagy hétvégenként, esetleg a hét egy-két munkanapján végeznek a tanulás mellett. A 2020-as statisztikák alapján a 25 év alattiak 16 százaléka keresett havi 250 ezer forint felett.
A GKI megjegyzi, az szja-mentesség csak abban az esetben ér jelentős nettó keresetemelkedést, ha ezt a munkáltató is elfogadja, mert amennyiben nem kíván bérfeszültséget okozni a kedvezmény érvényesítésével, megteheti, hogy a bruttó bért úgy mérsékli, hogy a nettó kereset kevésbé emelkedjen.
Az szja-mentesség némileg élénkítheti a korcsoport munkakínálatát, ugyanakkor a munkaerőhiány visszatértével az így kialakuló többletfoglalkoztatás egy része vélhetően ennek hiányában is megvalósult volna. Az adócsökkentés a munkavállalási hajlandóságot tudja növelni, miközben, ha ez egy laza munkaerőpiaci helyzettel párosul, akkor aligha képes befolyásolni a foglalkoztatottságot
– szögezte le a VG megkeresésére Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.
A szakember úgy véli, viszonylag szűk munkaerőpiaci rétegről beszélünk, amikor a 25 év alattiakat vizsgáljuk, akik meglehetősen egyedi helyzetben vannak. Egyrészt ebben a korban zajlik a munka világával történő megismerkedés, másrészt a munkaerő-kereslet is ingadozó ebben a korcsoportban. Jellemző rá a szezonalitás, miközben rendkívül kitett a válságoknak, a leépítések során ugyanis elsősorban a pályakezdők veszítik el munkájukat, hiszen a vállalatok számára ők a legkönnyebben nélkülözhetők.
„A válság előtti magyar munkaerőpiacon fontos szerepet kapott ez a korosztály, hiszen bár kevés tapasztalattal rendelkezik, a munkaerőhiány miatt a figyelem feléjük fordult és jelentősen mérséklődni tudott a korosztály munkanélküliségi rátája. Ennek volt köszönhető, hogy a foglalkoztatási ráta ebben a csoportban a Covid-krízis előtt közel húszéves csúcsra, ismét 30 százalék közelébe emelkedett.
Mindezek alapján inkább csak néhány tízezres, mintsem több százezres nagyságrendű munkaerőpiaci tartalékról beszélhetünk”
– jelentette ki Virovácz Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.