Tízéves a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) és a kisvállalati adója (kiva). 2012-ben két gyökeresen új és egyszerű, az érintettek számára választható adónemet vezettek be Magyarországon. A kisadók a bevezetése óta egyre szélesebb körben váltak elérhetővé, és egyre többen választották a két adónemet, aminek következtében a központi költségvetés kisadózó vállalkozások tételes adójából és kisvállalati adóból származó bevételei folyamatosan nőttek, 2020-ban 242 milliárd forintot tettek ki – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzéséből.
Az ÁSZ adatai szerint 2017 - 2020 között a kata adóalanyok száma 77 százalékkal , a kiva adóalanyok száma 3,5-szeresére nőtt, a NAV 2020-ban 426 321 fő kata és 8 53 126 fő kiva adóalanyt tartott nyilván. Utóbbi intervallumban a kata adóbevétel 1,6-szorosára, 60 milliárd forinttal, a kiva adóbevétel 3,7-szeresére, 60,9 milliárd forinttal nőtt. 2020. évben a kata adóbevétel 158,2 milliárd forint volt, a kiva adóbevétel pedig 83,4 milliárd – írja az ÁSZ tanulmánya. 2021-től a kisadók tekintetében szigorítások léptek életbe – írta Domonkos László az ÁSZ elnöke a vezetői összefoglalójában. Kiemelte. az ÁSZ törvényben rögzített feladata az állami adóhatóság adóztatási tevékenységének ellenőrzése. Hozzátette: az ÁSZ korábban nem végzett ellenőrzést az adóhatóság kisadókhoz kapcsolódó tevékenységeire vonatkozóan.
A számvevőszéki ellenőrzés megállapításai is megerősítik, hogy a NAV szabályszerűen járt el a kisadózók adóellenőrzései, valamint a hátralékok kezelése során. Az ellenőrzés a bírósági megkeresések alapján foganatosított vagyonelkobzásokhoz kapcsolódó feladatokra vonatkozó belső szabályozás kialakítása, a kisadózók panaszairól nyilvántartás vezetése, valamint a vagyonelkobzások végrehajtása területén állapított meg hibákat, hiányosságokat, amelyek kiküszöbölése volt szükséges annak érdekében, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kisadókkal kapcsolatos egyes tevékenységeinek szabályozottsága, és feladatellátásának szabályszerűsége biztosított legyen. Az Állami Számvevőszék figyelemfelhívó levélben ismertette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetőjével a feltárt hibákat, hiányosságokat.
Ennek eredményeként intézkedtek a behajthatatlan, elévült vagy ideiglenesen eredménytelen végrehajtással érintett adóhátralékok kezelésére, a bírósági megkeresések alapján foganatosított vagyonelkobzásokhoz kapcsolódó feladatokra vonatkozó belső szabályozás kialakítása, valamint a vagyonelkobzások végrehajtása területén a feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében. Az intézkedések hatására a kisadózó vállalkozások tételes adójához és a kisvállalati adózást választó kisadózókhoz kapcsolódóan a hátralékkezelési tevékenység szabályozásának és a kisadózók adótartozásai végrehajtásának szabályszerűsége jelentősen javult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.