Az anyag és a gépek, berendezések hiánya az építőipari vállalkozások egyharmadának, a vevők laza fizetési fegyelme pedig minden negyediknek problémát jelent, míg munkaerőhiányról mint a legfontosabb korlátozó tényezőről a megkérdezettek csaknem fele számolt be a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss kutatása szerint.
Az építőipari termelők hangulata februárban sem változott érdemben
– derül ki az Európai Unió támogatásával készült felmérésből. Az ágazati kilátásokat összegző mutató, a bizalmi index az év második hónapjában csak hibahatáron belül változott januárhoz képest. Februárban a magasépítők kilátásai az előző hónaphoz képest valamelyest romlottak, a mélyépítőkéi viszont javultak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség februárban minimálisan jobb lett, a rendelésállományok értékelése gyakorlatilag nem változott. A foglalkoztatási várakozások enyhén romlottak az előző hónaphoz képest. Az áremelési törekvések intenzitása havi alapon erősödött, s alig marad el a tavaly decemberi csúcstól. A magyar gazdaság egészének közeljövőjére vonatkozó várakozások az év második hónapjában valamelyest romlottak.
Az építőipar termelése 2021-ben éves alapon 13,3 százalékkal növekedett a Központi Statisztikai Hivatal nemrég közölt adatai szerint. A vállalatok tavaly december végi szerződésállományának volumene 13,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelői árak 2021-ben átlagosan 11,4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2020-ban.
Az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése februárban enyhén javult – az előző hónaphoz képest, a szezonálisan kiigazított adatok alapján. Ugyanakkor a szezonálisan nem kiigazított adatok némi romlást jeleztek az előző hónaphoz képest. Februárban a növekvő és a csökkenő termelésről beszámoló cégek aránya rendre 13 és 22, míg januárban 15 és 20 százalék volt.
A magasépítő cégek elégedettsége csökkent, de a mélyépítőké érezhetően javult.
A meglévő rendelésállományokra vonatkozó értékelés februárban havi alapon alig változott. Ez a mutató bő fél éve egy viszonylag szűk sávban ingadozik, amelyből most sem tört ki, és a nyers adatok sem utalnak lényeges változásra. Februárban a válaszadó vállalkozások 12 százaléka számolt be magas és 18 százaléka alacsony rendelésállományról. Ugyanez a két arány januárban 18 és 26 százalék volt. Februárban a mélyépítők elégedettsége számottevően nőtt, míg a magasépítőké valamelyest csökkent – tudatta a GKI.
A foglalkoztatotti létszám várható alakulására vonatkozó várakozások februárban némileg romlottak (az előző hónaphoz képest, a szezonálisan kiigazított adatok szerint), így e mutató értéke 11 havi mélypontjára csökkent. A nyers adatok stagnálást jeleznek havi alapon. A februári felmérés során a következő három hónapban a létszám bővítésére vagy szűkítésére készülő cégek aránya rendre 14 és 10 százalék volt, pontosan ugyanannyi, mint januárban. Februárban a magasépítő vállalatok borúlátóbbak, a mélyépítők sokkal derűlátóbbak, mint januárban voltak.
Hosszabb emelkedő periódus után januárban az áremelési törekvések intenzitása csökkent az előző hónaphoz képest, februárban némi pozitív korrekció következett be a szezonálisan kiigazított adatok szerint. A kiigazítás nélküli adatok az áremelési szándékokban nem jeleznek érdemi változást: az áremelést tervezők januári 56 százalékos aránya februárra 53-ra csökkent, az árcsökkenésre számítóké pedig 6-ról 4-re nőtt.
A magasépítő cégek továbbra is erőteljesebb áremelkedésre számítanak, mint a mélyépítők.
A magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése februárban némileg romlott, a mutatók lényegében visszatértek a tavalyi év végi szintjükre. A derű- és borúlátók aránya februárban 12 és 17, míg januárban 16 és 17 százalék volt az építőiparban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.