BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dőlnek a rekordok a megtakarításoknál

A magyar háztartások pénzügyi eszközeinek állománya 75 847,9 milliárd forintot ért el a múlt év végén, amely amellett, hogy új rekord, dinamikus, 11,3 százalékos növekedést tükröz az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adataiból. Eközben a lakosság kötelezettségeinek állománya (amelynek a legnagyobb részét a banki hiteltartozások teszik ki) 13,7 százalékkal, 14 ezermilliárd forint közelébe emelkedett tavaly. Mindezek eredőjeként

a magyar lakosság kötelezettségek levonása utáni, nettó pénzügyi vagyona bőven meghaladta a 62 400 milliárd forintot a múlt év végén, amely amellett, hogy 10,8 százalékkal több a 2020. decemberinél, egyben újabb történelmi csúcs.

Fotó: Shutterstock

Ami a lakossági megtakarítási portfólió egyes elemeit illeti, a háztartásoknál lévő készpénz állománya ugyan tavaly is további 7 százalékkal nőtt – meghaladva a 6400 milliárd forintot –, az állományban képviselt súlya tovább csökkent 2021-ben is. A betéteknél viszont a múlt évben tovább folytatódott az átlagnál gyorsabb ütemű növekedés, miután 13,7 százalékos bővüléssel már csak hajszállal maradt el a 14 ezermilliárdos határtól az állomány. A betéteknél látható gyors növekedésért persze túlnyomó részben a lekötés nélküli folyószámlabetétek okolhatók, amelyek állománya több mint 18 százalékkal, 10 500 milliárd forint közelébe emelkedett 2021-ben. A kötvényportfóliónál 9,7 százalékos növekedést mért az MNB, 10 300 milliárd forintot meghaladó állomány mellett.

A lakossági megtakarítások legnagyobb szeletét adó részvények és részesedések állománya majdnem 12 százalékkal, 31 500 milliárd forint közelébe emelkedett tavaly.

Figyelemre méltó azonban, hogy az ebben az eszközosztályban nyilvántartott tőzsdei részvényeknél 34,7 százalékos, a befektetési jegyeknél pedig 23,2 százalékos éves növekedést mutatott ki a jegybank, 1566,5, illetve 5602,5 milliárd forintos év végi állomány mellett. Az életbiztosítási és nyugdíjpénztári tartalékok állománya viszont tavaly is lassabban emelkedett az átlagnál: az előbbieknél 7,7, az utóbbiaknál 5,2 százalékos növekedést mutat a statisztika.

A lakossági megtakarítások tavalyi, stabilan két számjegyű bővüléséhez a friss megtakarítások és az átértékelődések is nagyban hozzájárultak. A tranzakciók – tehát a friss megtakarítások és a kivett pénzek – egyenlege összességében bő 5100 milliárd forintos pluszt mutatott 2021-ben, ami az egy évvel korábbi 4433 milliárdot is jelentősen meghaladta. A befektetéseik átértékelődésein tavaly összességében csaknem 2600 milliárd forintot nyertek a háztartások, 2,5 százalékkal kevesebbet, mint 2020-ban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.