A SUN nevű spin-off szoftverprojektnek otthont adó REG Zrt. a megújuló-, azon belül is a napenergia-piac meghatározó hazai szereplője, talán a legnagyobb számú üzemeltetett létesítménnyel, hiszen a cég portfóliójában több mint 350 magyarországi naperőmű van. Egy ekkora méretű és elszórtan elhelyezkedő csoport felügyelete rendkívül komplikált lenne megfelelő szoftveres támogatás nélkül. A társaság vezetői azonban nem találtak olyan rendszert a piacon, amely pont azt tudná, ami nekik kell, ezért saját fejlesztésbe fogtak – írja a Figyelő.
A REG Zrt. hazai kivitelezésű szoftvere, a SUN két olyan területen nyújt megoldást, amely a napelemparkok üzemeltetése kapcsán kulcsfontosságú. Az egyik a felügyelet, a másik az úgynevezett menetrendadás. De mi is ez utóbbi? Az olyan megújulóenergia-alapú létesítmények, mint amilyenek a naperőművek, mint ismert, időjárásfüggők. Nyilvánvalóan azon múlik a teljesítményük, a termelésük, hogy éppen mennyi ideig és mennyire süt a nap. Ez utóbbi esetben például még a felhőtakaró vastagsága is lényeges kérdés, azaz látható, hogy nem kis fába vágták a fejszéjüket azok a mérnökök és szoftverfejlesztők, akik ezt az összetett feladatot az elmúlt években megoldották.
A REG Zrt. vezérigazgatója, Pusztai Tamás fejéből pattant ki az ötlet, amelyet a vállalatot megalapított üzletember, Lugos Roland is támogatott.
A megvalósításba pedig bevonták Pusztai Tamás gyerekkori barátját, Müller Csabát, akinek addigra már villamosipari szoftverfejlesztési tapasztalata is volt. Kezdetben külsős fejlesztővel dolgoztak, majd – a hatékonyság és a minőség javítása érdekében – saját fejlesztőcsapatra váltottak, amelyet azóta is Müller Csaba irányít.
Közel hat évvel ezelőtt kezdték kimunkálni a mesterségesintelligencia-alapú termelés-előrejelzési szoftverüket. Ehhez számos országból vásárolnak időjárás-előrejelzéseket.
Azért fontos mindez, mert a magyar villamosenergia-rendszert irányító Mavir számára előre meg kell adni, hogy egy adott napon melyik órában várhatóan mennyi energiát fognak termelni a naperőművek. Ezt hívják tehát menetrendnek, s ennek alapján a Mavir kikalkulálja, hogy ha például 100 egység energiából csak 70-et tud nyújtani az adott objektum például szerda délelőtt 10 órakor, akkor abban az órában honnan lesz meg a rendszerben a hiányzó 30 egység. E működési logika alapján nagy jelentősége van annak, hogy az egyes magyarországi naperőművek mennyire jól becsülik meg a napi kapacitásukat, azaz mennyire pontos menetrendet adnak meg.
Az eredményeik alapján valószínűleg nekik van a legpontosabb okoshálózatuk a magyar piacon.
Az üzemeltetést támogató modul egy szoftverből és egy erőműbe kihelyezett ipari mikro-PC-ből áll. Ezekkel nemcsak a gyártók részéről megadott, hanem az általuk definiált hibajelzések és ellenőrzések is futtathatók. Valamint a két rész összekapcsolódik, így az erőművek szabályozhatóvá is válnak, mely képesség az utóbbi időben egyre komolyabb hangsúlyt kap, s a versenypiaci tényezők várható erősödésével ez komoly stratégiai előny is lesz.
Ez ugyan még csak az első ilyen jellegű innovatív fejlesztésük, de már több mérföldkövön vannak túl. A találmányuk első verziója még egy kis helyi szerveren futó erőmű-felügyeleti szoftver volt. A menetrendezési igények megjelenésével és azzal, hogy olyan komoly piaci szereplő is, mint a Mol, az ügyfelük lett, a felhasználói felület és a statisztikai adatok megjelenítése szintén szükségessé vált. Mostanra viszont új alapokra helyezve, nemzetközi szolgáltatásra felkészítve fut a SUN, s ezt szem előtt tartva folyik az újabb modulok fejlesztése.
A vírushelyzet nem befolyásolta jelentősen a REG iparágát.
A meglévő erőműveket üzemeltetni kell, az üzemelő létesítményekhez pedig menetrendet szükséges adni. Az új rendszerek építésére viszont rossz hatással volt a Covid, és az ott tapasztalt csúszások miatt természetesen új ügyfelek sem jelentek meg a piacon, így a várt bővülés elmaradt – ezzel együtt zajlik a villamosenergia-piac forradalma.
A cég szoftverének hála a menetrendezői szolgáltatás 2021. tavaszi felborulása és a kiegyenlítőenergia-árak elszállása ellenére minimalizálni tudták a pótdíjfizetési kötelezettségeket. A kiegyenlítő energiát a Mavir „rakja a rendszerbe”, amikor a naperőművek által megadott menetrend nem pontos, tehát ez – mint a neve is mutatja – a villamosenergia-rendszer egyensúlyban tartását hivatott szolgálni. Ám ez nincs ingyen: a Mavir pótdíjat ró azokra, akik pontatlanul adják meg a menetrendjüket.
A múlt év sikereivel a REG Zrt. és a SUN szoftver már meglévő jó piaci pozíciója tovább erősödött, s mostanra ügyfelüknek mondhatják Közép-Európa legnagyobb naperőművét, a China National Machinery Import & Export Corporation (CMC) által épített kaposvári objektumot, és az MVM saját naperőműveinek sem csak a karbantartását látja el a REG Zrt., hanem a menetrendezését is.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.