Januárban az ipari termelés volumene 8,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 7,1 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari alágak többségében éves összehasonlításban is bővült, a legnagyobb súlyú járműgyártás hathavi csökkenés után újra nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2., részletes adatokat tartalmazó becslésében, amely az előzetesen közölt adatokkal megegyezik.
Az ipari export volumene 6,5 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 28 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 8,6 százalékkal nőtt, ugyanakkor a 15 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé gyakorlatilag 2021 januárjának szintjén maradt.
Az ipar belföldi értékesítése 13,1, míg a feldolgozóiparé 15,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül döntő súlyt (94 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 7,4, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 15,3, a csekély súlyú bányászaté 14,9 százalékkal bővült.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 22 százalékát képviselő járműgyártásban hathavi visszaesés után újra növekedett a termelés: a kibocsátás januárban 6,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, viszonylag alacsony bázist. A közúti gépjármű gyártásának volumene 18,0 százalékkal emelkedett, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 2,8 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 0,2 százalékkal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb elektronikus fogyasztási cikk gyártása 9,4 százalékkal bővült, ugyanakkor a kisebb súlyú elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 9,1 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 13,7 százalékkal emelkedett, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének eredményeként. Minden alágazatban bővült a termelés. A legnagyobb súlyt (22 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 5,2, a második legjelentősebb növényi, állati olaj gyártása pedig 47 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
A legnagyobb mértékben, 19,4 százalékkal a kis súlyt képviselő egyéb feldolgozóipar kibocsátása nőtt, jórészt az alág legnagyobb szakágazatának, az orvosi eszköz gyártásának köszönhetően.
A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás is számottevően, 19,3 százalékkal emelkedett, elsősorban a belföldi értékesítés bővülése miatt, az export ugyanakkor csökkent.
Lassult a növekedés üteme a közepes súlyú villamos berendezés gyártásában: januárban 6,2 százalékkal emelkedett a kibocsátás. A két legnagyobb alágazat közül az akkumulátor, száraz elem gyártása 20 százalékkal bővült, míg a villamos motor, áramfejlesztő, áramelosztó, -szabályozó készülék gyártása 2,7 százalékkal csökkent.
A másik két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 3,1, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 12,1 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
A gyógyszergyártás 14,4 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbival összehasonlítva, ebben szerepet játszott a viszonylag magas bázis hatása is.
Az ipari termelés csak Nyugat-Dunántúlon csökkent (4,4 százalékkal). A többi régióban 1,9 és 36 százalék közötti volumennövekedést mértek, a legnagyobb mértékűt Dél-Alföldön.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 1,6 százalékkal nagyobb volt a 2021. januárinál. Az új belföldi rendelések 19,1 százalék nőttek, az új exportrendelések 1,0 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány január végén 25 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.