Több mint 380 millió eurót utalt át az Európai Bizottság a Magyarországnak járó uniós forrásokból az idei első negyedévben, ezzel a lehívási mutató március végén 72 százalékon állt
– derül ki az Európai Bizottság statisztikáiból. Ez 8 százalékpontos hazai előnyt jelent az uniós átlaggal szemben, amely 64 százalék. Fontos tudni, hogy a ciklus hét plusz három éves, azaz a támogatások hazahozatalára jövő decemberig van lehetőség. Eredetileg 25,01 milliárd euró jutott volna Magyarországnak a kifutó ciklusban, ám a végösszeg időközben felkúszott 27,05 milliárdra. Ez tehát az Európai Bizottság által folyósítandó összeg, ami kiegészül a 4,93 milliárd eurós nemzeti önrésszel, de a lehívási mutató értelemszerűen a brüsszeli részre vonatkozik. Abból 19,46 milliárd euró már megérkezett, ami 370 forintos devizaárfolyammal számolva 7200 milliárd forintnak felel meg. Ám az eddig alkalmazott tervezési árfolyam még a mostaninál erősebb forinttal kalkulált, eszerint a 350-es kurzusnál maradva 6811 milliárd forintnak megfelelő összeg van „csak” a zsákban.
Amikor párhuzamos feladatot ad egy uniós ciklus lezárása és a következő elindítása, az mindig megterhelő, de a magyar fejlesztéspolitikai rendszer most jobb állapotban van, mint hét évvel ezelőtt, gyorsabban, hatékonyabban működik
– reagált a VG-nek Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnöke. Kifejtette, hogy az időarányos lehívási adatok alapján a 2014–2020-as támogatásokból végül remélhetőleg egy cent sem marad Brüsszelben, a folytatásban pedig már csak és kizárólag a 2021–2027-es pályázatokra koncentrálhat a piac. Arra számít, hogy ősztől számtalan közvetlen pályázati lehetőség nyílik meg a cégek előtt, a nehezebben nyomon követhető, kiemelt nagy projektekkel szemben a kis- és középvállalkozások beruházásain, fejlesztésein lesz a hangsúly. A szakértő úgy véli, hogy a következő három év mindenképpen az uniós finanszírozású konstrukciókról szól majd, az állami hátterű programok várhatóan kevésbé lesznek meghatározók, mint ahogy az emelkedő kamatkörnyezetben a hitelfelvétel sem lesz olyan csalogató a versenyszféra számára, mint eddig volt.
Uniós kitekintésben Írország jár az élen 80 százalékos lehívási aránnyal, a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán pedig Finnországot és Portugáliát találjuk, 78, illetve 75 százalékkal. Magyarország a hetedik, holtversenyben Litvániával és Szlovéniával. A visegrádi térségben csak Lengyelország jár orrhossznyival előrébb (73 százalék), Csehország (70) és Szlovákia (56) mögöttünk van. Az államháztartási adatokat böngészve pedig jól látható, hogy itthon nem a támogatások előfinanszírozása okoz gondot, sokkal nagyobb kihívás a gazdaság újraindítása. A Covid-válságból kifelé jőve a kormány ugyanis mindent ennek a célnak rendelt alá, beleértve a költségvetési fegyelmet is. Ezzel összefüggésben ugyanakkor a számtalan államilag finanszírozott mentőöv mellett az EU-s hátterű felhívások előleg formájában történő kifizetése is meglódult: a korábbi 107-108 százalékról 130-ra ugrott a mutató. A Pénzügyminisztérium legutóbbi adatközlése szerint egyébként az uniós programok bevételei mérlegsoron február végéig 193,5 milliárd forint érkezett az egy évvel korábbi 128,8 milliárddal szemben. Ez az összeg a 2363,3 milliárd forint törvényi előirányzat 8,2 százalékát teszi ki. Eközben a kiadások 692,8 milliárd forintot értek el, ami a 3001,2 milliárd törvényi előirányzat 23,1 százalékos teljesítését jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.