Ismét elbukott a globális minimumadóról szóló irányelv az Európai Unió Tanácsában. Az uniós pénzügyminisztereket tömörítő Ecofin ezúttal sem tudott az irányelv bevezetéséről kompromisszumra jutni, amelyet egyedül Lengyelország blokkolt a döntéshozatalkor. Mivel adózási kérdésekben minden tagállam támogatására szükség van az irányelv elfogadásához, Lengyelország egyetértése is nélkülözhetetlen annak bevezetéséhez.
Korábban a lengyeleken, az észteken, a máltaiakon és a svédeken kívül Magyarország is vétózott , ám közel száz szövegmódosítási javaslat és két és fél évnyi tárgyalást követően sikerült kiharcolni, hogy Magyarországon a globális minimumadó bevezetése után sem emelkedik a 9 százalékos társasági adó, így továbbra is a hazai vállalkozások fizetik a legkisebb nyereségadót az EU-ban.
Nem volt még példa arra, hogy egy világszinten alkalmazandó szabály ennyit javuljon a magyar szakemberek által befektetett munka hatására
– értékelt akkor a VG-nek Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára. Hozzátette, így egy olyan új javaslat született, amely figyelembe veszi a magyarországi vállalkozások érdekeit is, és nem veszélyezteti hazánk gazdasági versenyelőnyét.
Czoboly Gergely, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda adószakértője megkeresésünkre a legfrissebb fejlemények alapján egyre valószínűtlenebbnek gondolja, hogy teljesül a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) azon célja, miszerint 2023. január 1-jén bevezetik a 15 százalékos minimumadót. Felidézte, hogy az Ecofin legutóbb március 15-én kísérelte meg a globális minimumadóra vonatkozó irányelv elfogadását, de azt akkor négy tagállam ellenezte.
Azóta Észtország, Málta és Svédország is elfogadhatónak minősítette a francia elnökség által előkészített kompromisszumos javaslatot, amely egy évvel kitolná a szabályok bevezetését, így azokat az EU-ban 2024. január 1-jétől alkalmaznák.
„Lengyelország azonban a minimumadót továbbra is akkor támogatná, ha azzal párhuzamosan megadóztatnák a digitális óriásokat is. A reformok egyébként is a digitális gazdaság megadóztatásának szándékával indultak, ezért érthető Lengyelország igénye, ráadásul enélkül a minimumadó korai bevezetése akár versenyhátrányt is jelenthet az EU számára a világpiacokon” – mutatott rá Czoboly Gergely.
Német és francia sajtóhírek azt állítják, hogy a pénzügyminiszterek rejtélyesnek és egyáltalán nem meggyőzőnek nevezték a lengyel vétó indokait, miután minden technikai jellegű aggályra választ adott a legújabb kompromisszumos javaslat.
Brüsszelben azt feltételezik, hogy a lengyel kormány így próbál pénzt kiharcolni az uniós helyreállítási alapból, amelyet az EU bizottsága – a Magyarországnak járó forrással együtt – egyelőre visszatart.
Magdalena Rzeczkowska, a lengyel adóhivatal vezetője viszont állítja, ez kizárólag szakmai kérdés: nem támogatják a két pillér, a minimumadó és a digitális cégek megadóztatásának szétválasztását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.