Különösen érzékenyen érinti a magyar gazdaságot az Ukrajnában dúló háború, miután a két hadviselő fél Magyarország exportjának 3,4 százalékát teszik ki, ami az egyik legmagasabb arány az Európai Unióban – állapítja meg az Európai Bizottság Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. A brüsszeli testület szerint a leginkább kitett szektorok a mezőgazdaság és a gyógyszeripar, ezen ágazatok exportjának több mint 10 százaléka Ukrajnába vagy Oroszországba irányul. Míg Ukrajna fontos beszállítója a magyar elektronikai és fémiparnak, addig az orosz nyersanyagok a hazai vegyipar számára létfontosságúak.
A külkereskedelemre gyakorolt negatív hatás mellett az üzleti bizalom csökkenését, a finanszírozási költségek emelkedését és a vásárlóerő romlását jósolja a magas infláció miatt az Európai Bizottság,
így várakozásai szerint az idén 9 százalékkal nő az infláció Magyarországon, miközben a GDP 3,6 százalékkal emelkedik, ami jövőre 2,6-re lassul.
Az Európai Bizottság arra is rámutat, hogy nyomás nehezedik a költségvetésre a bizonytalan geopolitikai és makrogazdasági környezet miatt, komoly kihívás elé állítva ezzel a kormányt. Minden bizonnyal az államnak közbe kell lépnie, hogy fedezze a többségében állami tulajdonú közüzemi társaságok veszteségeit, de a menekültek segítése és a közszféra béremelései is pluszterhet jelentenek a büdzsének.
Az uniós testület azt is jelzi: a globális bizonytalanság és a magas infláció miatt Magyarország adósságszolgálati költségei jelentősen megnőttek az Ukrajna elleni invázió óta: a 10 éves államkötvények hozama 2 százalékról 7,5-rea emelkedett. De szintén kockázatként azonosítják, hogy megtakarítási termékként nagy mennyiségű kötvényt értékesítettek lakossági befektetőknek.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy az emelkedő lakásárak kockázatokra utalnak a lakáspiacon, miután 2013 és 2020 között nominálisan megduplázódott a lakások ára, ami a legnagyobb növekedés az EU-ban. Ennek kapcsán az állami támogatásokat említik, amelyek növelték az otthonok iránti keresletet, miközben az ágazat kapacitáshiánnyal küzdött.
Megjegyzik, hogy a hazai eladósodottsági szint továbbra is alacsony, azonban a kamatlábak emelkedése nehézséget okozhat bizonyos hitelfelvevőknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.