Még a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán sem tudják, milyen fenntartási költségekkel néznek majd szembe a hazai börtönök az elhúzódó háború okozta elszálló energiaárak és infláció miatt – ez derült ki a VG megkeresésére küldött reakcióból.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint májusban az élelmiszerek ára 18,6 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbiról, az ipari termelői árak áprilisban átlagosan 28,8 százalékkal nőttek. Ezek értelemszerűen a magyar büntetés-végrehajtási intézményeket is jelentősen terhelik, miután a legfrissebb kormányrendeletben szűkítették a rezsivédelemben részt vevők körét.
Nem jókedvünkben tettük, és nem csak az önkormányzatokkal. Valamennyi állami fenntartású közintézmény esetében pluszköltséget okoz, mindenkinek meg kell próbálnia viselni az ezzel járó terheket
– jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságától szerettük volna megtudni, hogyan érinti a szervezetet az energiaárak emelkedése és az infláció, s miként változtak az intézmények fenntartási költségei. A kommunikációs főosztály megkeresésünkre szűkszavúan azt írta:
A világpiaci árak folytonos és kiszámíthatatlan változása miatt jelen pillanatban nem áll még rendelkezésünkre elegendő adat a fenntartási költségeink várható alakulásáról. Intézeteink és intézményeink működése, financiális háttere kiegyensúlyozott és stabil.
A parancsnokság elemi költségvetéséből az látszik, hogy tavaly készletbeszerzésre 378 millió forintot, szolgáltatási díjakra 7,15 milliárdot költöttek, az utóbbin belül a közüzemi díjak 99 milliót, a karbantartási és javítási munkák 461 milliót vittek el. Összességében a dologi kiadások 11,3 milliárdba kerültek, ingatlanok felújítására 157,7 milliót fordítottak. A 2022-es költségvetést nézve készletbeszerzésre 423 millió forintot terveztek, a szolgáltatási kiadásokra 4,1 milliárdot, dologi kiadásra pedig összességében 8,2 milliárdot fordítottak volna.
Csakhogy a költségvetési tervezet november 30-án készült el, amikor még legfeljebb az orosz és az ukrán katonai vezetők fejében létezett a háború gondolata,
a magyar pénzügyi szakemberekében aligha, így viszont például a felújítások, a rezsi és az élelmiszerek beszerzése biztosan nem annyiba kerül, mint a hét hónappal ezelőtti tervezéskor.
A legfrissebb börtönstatisztikai szemle alapján Magyarországon 17 ezer fő alá csökkent a fogvatartottak éves átlaglétszáma, míg a férőhelyhiányt az elmúlt években az ötezer feletti értékről sikerült kétezer alá mérsékelni. Legutóbb a Váci Fegyház és Börtönben büntetésüket töltő fogvatartottak közül kilencen teljesítették sikerrel a szobafestővizsgájukat, és a képzés után bevonták őket a börtön korszerűsítési munkálataiba. „Az intézet szempontjából is pozitívum a képzett szakemberek foglalkoztatása, hiszen így a felújítási munkálatok nagy része külső vállalkozó bevonása nélkül is kivitelezhető” – írták. A VG korábbi összeállításából kiderült, olyan szakmunkáshiány van, hogy egy jó szobafestő akár egymillió forintnál is többet kérhet el egy hónapnyi munkáért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.