A szomszédban zajló háború és a veszélyhelyzetben bevezetett rendkívüli intézkedések átírták az idei makrogazdasági pályát, nagy a bizonytalanság az év hátralévő részére vonatkozóan.
Az inflációs nyomás erős marad, és 9 százalék felett lesz az átlagos szintje,
a GDP-növekedés üteme pedig ugyan lassul, de így is 4 százalék körül alakulhat – közölték a CIB Bank elemzői, akik kiemelték, a magyar gazdaságpolitika számára a fő feladat az egyensúly helyreállítása lesz.
A 8,2 százalékos I. negyedéves bővülésről megjegyezték, a háború egyelőre csak minimálisan hatott az aktivitásra, miközben a kormányzati transzferek nagy lökést adtak a fogyasztásnak. Az erős évkezdet támaszt jelenthet, de ez az ütem a szakértők szerint nem fenntartható. Hozzátették, bár a háztartások fogyasztása mérséklődhet, az év egészét nézve ez a tétel lehet a növekedés legfőbb motorja.
Elhúzódó, de nem eszkalálódó háborúval, tartósan magas energiahordozó- és nyersanyag-árakkal kalkulálunk. A jogállamisági eljárásnál arra számítunk, hogy az Európai Unió és a magyar kormány kompromisszumra jut, és a források akár már az idén, de nagyobb arányban jövőre újra rendelkezésre állnak. A bejelentett költségvetési kiigazító lépések pedig a csökkenő állami beruházásokon keresztül fékezik a növekedést
– mondta Trippon Mariann.
A CIB Bank vezető elemzője szerint a gazdaságot egy hosszabb távon is fenntartható, kiegyensúlyozottabb, tehát nem a belső kereslet által hajtott növekedési pályára kell visszaterelni. Az inflációval kapcsolatban hozzátette, a háború, a kínai zéró Covid-politika és a világpiaci energiaárak miatt minimális az esélye annak, hogy a pénzromlás üteme 2022-ben érdemben mérséklődjön.
A nyári hónapokban jó eséllyel 10 százalék feletti árindexet láthatunk, az éves átlagos infláció pedig meghaladhatja a 9,5 százalékot. Az árstopok nélkül akár 15-16 százalékos is lehetne ez a mutató, az intézkedés kivezetésére 2022-ben nem számítunk. A jövő év közepétől érdemi csökkenést várunk, de így is 4 százalék feletti értéket
– árulta el Trippon Mariann.
A pénzintézet elemzői 7,5–8,5 százaléknál tetőző irányadó rátával számolnak, és csak 2023 második-harmadik negyedévében várnak kamatcsökkentést a Magyar Nemzeti Banktól. Úgy vélik, a világjárvány és a háború előtti alacsony kamatkörnyezet már nem is tér vissza a közeljövőben. Megjegyezték, a jegybank kamatemelési ciklusa eddig nem járt érdemi forinterősítő hatással, a hazai fizetőeszköz alulteljesített a régiós társaihoz képest, és
az év további részében 365–385 között ingadozó euró/forint keresztárfolyamra számítanak.
Trippon Mariann szerint a gyenge forint a gazdaság megítélésére és nem a teljesítményére vonatkozik, hiszen az elmúlt hetek fejleményei alapján erősödnie kellene a fizetőeszköznek. A piac a gazdasági problémákra például kapott válaszokat a kormánytól, a kiigazító intézkedésekkel tartani kívánja a hiánycélt az idén és jövőre is, és az olajembargó esetében is a kivételezettek közé került Magyarország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.