Nagyléptékű alállomás- és távvezetékfejlesztési projektet indított a Mavir Zrt., a 15,4 milliárd forint összegű vissza nem térítendő beruházásból megvalósuló beruházás európai uniós és központi költségvetési közös finanszírozásából jöhet létre – hangzott el a projektindító eseményen. A fejlesztés hozzájárul a hazai villamosenergia-rendszer zöldítéséhez.
A költségvetésből Magyarország Helyreállítási és ellenálló-képességi tervének elfogadásáig a projektet a Nemzeti Helyreállítási Alapból előfinanszírozzák. Magyarországon – a világ többi országához hasonlóan – egyre nagyobb teret hódít a napból származó energia közvetlen energiatermelésre való felhasználása. A 100 százalékos állami tulajdonú Mavir Zrt. a fejlesztés során 20 alállomás és 7 távvezeték fejlesztését valósítja meg azért, hogy újabb környezetbarát naperőműveket lehessen a hazai villamosenergia-hálózatra csatlakoztatni.
Energiastratégiai szempontból előtérben kerültek a klímasemlegességi zöldítési célok, 2050-re Magyarország klímasemleges szeretne lenni. A mostani helyzetben a magas energiaárak és az ukrán helyzet is megmutatta, hogy az árszempont, a megfizethetőség és az ellátásbiztonság is nagyon fontos – mondta Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.
Az elmúlt időszakban a napelemes kapacitások rendkívüli fejlődésnek indultak Magyarországon, több mint 3000 megawattnyi kapacitással rendelkezünk, ez több mint 1,5 paksi atomerőműnek megfelelő kapacitást jelent. Kiemelte: az elmúlt öt évben megtízszereződött ez a kapacitás. Hozzátette, a kormány további célja, hogy 2030-ra szeretnék elérni, hogy Magyarország villamosenergia-termelésének a 90 százaléka szén-dioxid-kibocsátás-mentes forrásból történjen, de elképzelhető, hogy ez a cél hamarabb is megvalósul a napelemes kapacitások rendkívül gyors fejlődése miatt.
Már tavaly a villamosenergia-források területén a megújulókapacitások forrása elérte a 26 százalékot, emelte ki az államtitkár. Viszont ahhoz, hogy ez a tendencia folytatódhasson, rengeteg fejlesztést kell megvalósítani, elsősorban a hálózatfejlesztés területén. A hálózatoknak képesnek kell lenni a megnövekvő napelem-kapacitások befogadására.
Kiemelte: a kormány 103 milliárd forintos támogatási programot indít el a villamosenergia-hálózat rugalmasságának a megerősítésére, amiből mind a Mavir Zrt., mind az elosztótársaságok részesülhetnek. A program segítségével 2000 megawattnyi megújulóenergia-kapacitás csatlakozhat a magyar villamosenergia-hálózathoz.
Bejelentette azt is, hogy az Európai Unió az elmúlt héten egy 23 milliárd forintos keretösszeget utalt át Magyarország számára, amiből szintén hálózati projektek finanszírozása valósulhat meg.A szakállamtitkár hozzátette: a pályázatokat a nyár folyamán írják ki, és alapvetően tárolókapacitások létesítésére kívánják fordítani.
Ilyen típusú pályázati forrásokra nagyon nagy szükség lesz a jövőben is – mondta Biczók András, a Mavir Zrt. vezérigazgatója. A fejlesztések tömkelege még előttünk van. A Mavir egyébként elsőként adta be pályázatát erre a forrásra, elsőként írta alá a támogatási szerződést, és bízik abban is, hogy elsőként tudja majd befejezni ezeket a beruházásokat, a mostani bővítés a tervek szerint 2026-ra meg is valósulhat.
A mostani beruházás keretében egyrészt tizenegy Dunántúl régióhoz tartozó alállomás (Szombathely, Győr, Gönyű, Hévíz, Toponár, Bicske, Litér, Paks, Pécs, Perkáta, Szigetcsép) és kilenc Közép-Magyarország és Észak-Alföld régióhoz tartozó alállomás (Békéscsaba, Szolnok, Sándorfalva, Debrecen-Józsa, Szabolcsbáka, Sajószöged, Felsőzsolca, Kerepes, Göd) fejlesztésére kerül sor, másrészt az alábbi hét 220 kilovoltos távvezeték terhelhetőségét növeli meg a Mavir Zrt.: Detk–Sajószöged I., Detk–Sajószöged II., Detk–Zugló I., Detk–Zugló II., Kisvárda–Sajószöged, Tiszalök–Sajószöged, Sajószöged–Szolnok térségben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.