A KPMG felmérése szerint az ingatlanfejlesztők számára egyelőre még fontosabb az ESG szempontoknak történő megfelelés, mint az ingatlanhasználóknak – derül ki a tanácsadó keddi közleményéből.
Ugyanakkor a kutatás eredményeiből az is kiderül, hogy a piac hajlandó a zöld épületekért 5-10 százalékos bérleti prémiumot fizetni, ám a KPMG szerint az, hogy a fejlesztők és kivitelezők ESG tudatossága jóval előrébb jár a felhasználókénál, még okozhat feszültséget az árazásban.
Az ingatlanok építői és üzemeltetői nemcsak a hatósági előírások, hanem a könnyebb finanszírozhatóság, a kedvezőbb forrásbevonás lehetősége, a technika fejlődése miatt is tudatosan törekednek a fenntarthatóságra. Azonban a bérlők többsége számára egyelőre az a kulcsfontosságú szempont, hogy a zöld épületek mekkora működési megtakarítást eredményeznek,
az, hogy a bérbeadó hogyan viszonyul az ESG szempontrendszerhez nem különösen fontos.
Éppen ezért a KPMG szerint az ESG szempontok érvényesítése az ingatlanhasználatban ma még az életpályája kezdeti szakaszában jár. Ezért a bérlők nagy része az ESG felárért cserébe értelmezhető mértékű költség-optimalizációt remél. Mindebből az is kiderül, hogy a bérlők fejében a fenntarthatósági elvek nem annyira közösségi, társadalmi célként jelennek meg, sokkal inkább a rezsi és más közvetlen költségek csökkentésének lehetőségét keresik benne.
A felmérés során megkérdezettek fele számára nem gond 5 százalékos bérleti felár egy zöld minősítésű ingatlanért, míg további 44 százalék akár 10 százalékkal is hajlandó többet fizetni.
Ez jó hír lehet a fejlesztőknek és a kivitelezőknek, hiszen a zöld kötvénykibocsátási lehetőséggel, vagy a finanszírozó bankok tőkekövetelmény kedvezménye miatt sokuk komoly lépéseket tesz a fenntartható fejlesztések érdekében, ám nem lehetnek biztosak benne, hogy a piac végül megfizeti-e ezeket az erőfeszítéseket
– mondja Dános Pál, a KPMG ingatlan tanácsadási üzletágának vezetője. A költségek, a bérek és az alapanyagok is egyre drágábbak, ami önmagában is kihívássá teszi a fejlesztések megtérülését, míg egy jó ESG minősítés pedig további költségekkel jár.
A piac relatív éretlenségét mutatja, hogy a válaszadók messze legnagyobb számban a használat során elérhető költségelőnyöket (36 százalék), illetve a kedvező finanszírozási lehetőségeket (36 százalék) sorolták az első helyekre, ettől messze lemaradt a piaci elvárásoknak, vagy a munkavállalói igényeknek való megfelelés szándéka.
Vagyis a bérlők zöme számára akkor is a megtérülés a legfontosabb szempont, amikor a fenntarthatóság jegyében cselekszik. Bár ez érthető, még a mostani magas energiaárak idején sem vehető biztosra a fenntarthatóság megtérülése. Ráadásul a KPMG felmérése arra is rávilágít, hogy az ESG keretrendszerből a legtöbben az E, vagyis a környezettudatosságot sorolták az első helyre, 71 százalék tett így.
Csakhogy az ESG nem pusztán erről szól, és ez különösen így van az ingatlanfejlesztésben.
A megkérdezettek mindössze 11 százaléka említette a társadalmi kohéziót és a humán faktort, azaz az S lábat mint legfontosabb szempontot, ami több szempontból is meglepő. Elsősorban azért, mert az épített környezet különösen fontos társadalmi szempontból is.
Ráadásul a város élhetősége sem elhanyagolható az oda dolgozni járók szempontjából sem. A megközelíthetőség, az élhető munkahelyi környezet, valamint a vállalati felelősségvállalás pedig a munkaerőpiacon gyakorolhat vonzerőt.
Ez azt jelenti, hogy ezen a téren legalább olyan – ha nem nagyobb – megtérülés érhető el, mint a zöld épületek rezsiszámláin, bár kétségtelen, hogy ez nem olyan egyszerűen számszerűsíthető hatás
– véli Dános Pál.
A felmérésből az is kiderül, hogy a megkérdezett cégek 56 százaléka vagy rendelkezik már ESG stratégiával, vagy éppen most készíti azt, noha a válaszadók felét egyetlen ügyfele sem kérdezte cégének fenntarthatósági törekvéseiről, míg több mint 80 százalékuk szerint a piac velük szemben még sosem támasztott ilyen elvárásokat.
Ugyanakkor azok a cégek melyek már elkészítették vagy elkezdték ezen stratégiák kialakítását, rá kellett, hogy döbbenjenek, ez nem olcsó. Így sokkal több olyan cég véli azt, hogy az ESG-nek jelentős többletköltsége van, mely már rendelkezik ilyen stratégiával, mint amelyik még nem. Ebből következik az is, hogy azok a bérlők,
akiknek már vannak tapasztalataik az ESG terén, magasabb fenntarthatósági prémiumot hajlandóak fizetni.
Ugyanakkor a piac számára egyelőre nem tiszta a zöld jelző és az ESG közötti különbség. Dános Pál szerint amikor egy vállalat érzékeli a nyomást, hogy – akár, mint beszállító – vele szemben is elvárás lett a megfelelő ESG minősítés megszerzése, mert a megrendelőjének, vagy hitelezőjének fontos, hogy ilyen minősítéssel rendelkező céggel működik együtt, akkor általában gyorsan ráébred, hogy az ingatlan használata milyen nagy súllyal esik latba az ESG értékelésében.
Ezért a KPMG szerint a közeljövőben a bérlők ESG tudatossága utolérheti a fejlesztők és az üzemeltetők ESG-elkötelezettségi szintjét, feloldva ezzel a fenntartható ingatlanok árazásában jelentkező feszültséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.