A magas inflációnál egy rosszabb dolog van az elhúzódóan magas infláció. Ennek megfelelően a döntéseinket az infláció elleni harcra összpontosítjuk. Nincs könnyű győzelem, de bizonyosak vagyunk abban, hogy ezt meg fogjuk nyerni – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, miután a Monetáris Tanács váratlanul hatalmas, 185 bázispontos kamatemelést hajtott végre, 7,75 százalékra emelve az alapkamat mértékét.
A másodkörös hatások elkerülése a kulcs, ezért kitartó, határozott monetáris ciklusra van szükség. Az MNB elsők között ismerte fel a tartós infláció okozta kockázatot, és eddig Európában a legnagyobb kamat emeléseket hajtotta végre. A másik fontos tényező az infláció tetőzése, amíg az infláció emelkedik, addig az inflációs várakozások is emelkednek.
A Monetáris Tanács az alapkamat és az egyhetes betéti kamat összezárását tartja szükségesnek.
-hangsúlyozta az MNB alelnöke. Az összezárás második lépcsőfoka csütörtökön következik, amikor az egy hetes betéti kamat is emelkedni fog. Hangsúlyozza, hogy az összezárás tartós eleme a jegybanki intézkedéseknek.
Virág Barnabás a jegybank jelentéséről is beszélt. A magyar gazdaság növekedési dinamikája lassul, de idén így is5 százalék körüli növekedésre számít,
ezt 2023-ban már 2-3 százalékos ütem, tehát jelentős lassulás követheti, majd 2024-ben pedig 3-4 százalék.
Az infláció a jelenlegi várakozásaik szerint ősszel tetőzhet. A jövőben is magasabb inflációval számolnak, 6,8 százalékos lehet jövőre is a fogyasztói árak növekedésének üteme. Májusban is magasak voltak az átárazások. Júniusban 11 százalékot átlépheti az inflációs ütem. Szerinte kulcskérdés, hogy az átárazás hogyan folytatódnak a nyáron, általában ebben az időszakban alacsony átárazások jellemzőek, kérdés, hogy ez idén miképp alakul.
Folytatódó, határozott monetáris szigorításra van szükség
- hangsúlyozta az MNB alelnöke, hozzátéve, hogy addig kell tartania, amíg a tetőpontja nem látszik.
Általában feljebb tolódott az inflációs pálya Virág Barnabás szerint, a kockázatok erősödtek, mind a belső, mind a külső tényezők szerepet játszanak ebben.
A jegybank hónapról hónapra értékeli a kockázatok alakulását és ennek megfelelően hoz döntéseket, addig ez így lesz, amíg az inflációs fordulat be nem következik. Egyértelmű irány a kamatok folyamatos emelése - hangsúlyozta.
A költségvetési egyensúly a nyári hónapoktól javuló pályára áll
- emelte ki. A swap piacokat érintő döntésekről elmondta, hogy kiemelt fontosságú a jegybank számára. Azt várják el, hogy a swap piac igazodjon az irányadó kamathoz, viszont van olyan időszak, amikor ez nem történik meg. Általában a negyedév végén következik be. Új jelenség, hogy a negyedéveken belül is bekövetkezett. Ez indokolta, hogy a jegybank erre lépjen, ezért a swap tendereket kiterjesztik a negyedéveken belüli időszakra és készen állnak a szükséges lépésekkel a swap piacok működésébe bármikor beavatkozni. Ezzel a jegybank szűkíti a bankrendszer likviditását. Azt várják, hogy a mostani döntés a monetáris transzmisszió hatékonyságát erősíti.
Minden rendelkezésre álló jel, hogy az EU-val a megállapodás létrejön
- utalt az EU források körüli vitákra.
A jegybanki céloknál érdemben magasabb lehet az inflációs ütem 2023-ban - válaszolta újságírói kérdésre Virág Barnabás, megismételve, hogy addig folytatják a kamatemelést, amíg az a tetőpontját nem látják. Hangsúlyozta, hogy a jegybank legfontosabb feladata az árstabilitás fenntartása. A háború kapcsán megjegyezte, ha elhúzódik, akkor ugyanazt fogják tenni, amit eddig, amivel el lehet érni az árstabilitást.
A kamatemelési ciklusról elmondta, hogy a határozott kamatemelések addig folytatódnak, amíg nem körvonalazódnak az infláció tetőzése. Hangsúlyozta, hogy ennél erősebb állítást nem tud megfogalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.