Annak ellenére, hogy hónapról hónapra egyre nagyobb szeletet harap le az infláció a béremelkedésekből még mindig a hazai fizetések őrzik a legjobban az értéküket a régióban – derül ki a térségi statisztikai hivatalok adataiból. Míg Magyarországon az év első három hónapjában reálkeresetek szinte felrobbantak (11,8 százalékkal nőttek), addig a visegrádi országokban ennek pont az ellenkezője történt: Csehországban már az első negyedévben 3,6, Szlovákiában pedig 1,4 százalékkal csökkent a fizetések vásárlóereje, Lengyelországban ugyanakkora volt a béremelkedés, mint az infláció.
De nem csak az év elején, májusban is a magyar bérdinamika volt az egyedüli a régiós rangsorban, amely az inflációt meghaladta a tradingeconomics által eddig közölt adatok szerint: hazánkban a 10,7 százalékos infláció mellett 14,9 százalékkal nőttek a bruttó bérek, a második helyezett Lengyelországban „megette” a fizetéseket a drágulás, hiába emelkedtek ugyanis a keresetek 13,5 százalékkal, a fogyasztói árak eközben 13,9-del lettek magasabbak egy év alatt.
Ennél is jobban csökkent Romániában a keresetek értéke, keleti szomszédunknál a 14,5 százalékos infláció mellett a bérek mindössze 11,6 százalékkal nőttek májusban. Az eurót épp bevezetni készülő Horvátországban sem sokkal jobb a helyzet, ott az infláció ugyan kisebb (10,8 százalék), de a béremelkedés is (8,25 százalék).
Magyarországon volt a legnagyobb minimálbér-emelkedés a régióban, itt a legdurvább a munkaerőhiány és itt volt a legdinamikusabb a gazdasági növekedés
– sorolta az okokat a VG-nek Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A szakember szerint az év elején minden adott volt ahhoz, hogy hazánk egy reálbérelőnyt harcoljon a térségi országokkal szemben. Ráadásul Magyarországon, amikor megjelentek első ársokkok, még változatlan volt a rezsitámogatási rendszer, szemben a régiós államokkal, ahol még nem foglalkoztak ezzel a problémával. Ez hazánk malmára hajtja a vizet reálkereseti szempontból – tette hozzá.
Virovácz Péter várakozása szerint az idén 15 százalék körül alakulhat átlagosan a bérdinamika, ehhez társul egy 12–13 százalék közötti inflációs ütem, tehát összességében nő a keresetek értéke. Ugyanakkor jelezte, hogy az egyedi tényezők, mint a fegyverpénz kifizetése, felfelé húzza magyar statisztikai adatokat, ezért szerinte azok nélkül kevésbé nézne ki ilyen jó a hazai bérdinamika. Főleg, hogy a mediánkereseteknél, ahol 14 százalékos növekedés volt májusban, tehát az átlagnál kisebb, előfordulhat, hogy az infláció is meghaladja. A szakember szerint sok múlik azon, hogy a vállalatok hogyan állnak hozzá a második fél évhez. „Eddig az volt a várakozás, hogy ez egy átmeneti zavar lesz, és gyorsan kijövünk ebből a bukkanóból, aztán a második fél évben újabb béremelési hullám is elindulhat. Ha ez megvalósul, akkor a mediánkereseteknél is van esély arra, hogy nőjenek reálértéken” – mondta a közgazdász, hozzátéve, hogy ha ez elmarad, mivel egyre rosszabb a gazdasági helyzet, és a fizetésnövekedési ütem is lassul, akkor az év egészében eltűnhet a reálbérnövekmény.
Ha beleszaladunk egy technikai recesszióba, akkor nem gondolom, hogy bőkezűen osztogatnák az emeléseket a vállalatok. A kormányzaton is sok múlik, hogy milyen megállapodás születik a minimálbér esetében. Egy újabb két számjegyű növelés egy technikai recesszióban sújtott országban igencsak problémás lenne
– figyelmeztetett az elemző. Szerinte emiatt az idén nem, de 2023-ban már nagyobb valószínűséggel beszélhetünk reálbércsökkenésről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.