Szinte biztos, hogy óriási fékezést láthatunk jövőre a világgazdaságban, ma már egyre inkább az lenne a meglepetés, ha a hetvenes évek olajválsága óta nem tapasztalt inflációra adott jegybanki válaszok nem löknék recesszióba a legfejlettebb gazdaságokat. A történelmi tapasztalat alapján ugyanis szinte lehetetlen elképzelni, hogy akár az Amerikai Egyesült Államok, vagy Németország megússza kisebb-nagyobb visszaesés nélkül.
Annyi öröm azért van az ürömben, hogy ezúttal nem valamilyen sokkszerű megrázkódtatással nézhetnek szembe a hazai gazdasági szereplők, ahogy az történt 2008 őszén vagy 2011 végén, a kormánynak legalább van ideje felkészülni a nehéz időkre.
Főleg úgy, hogy közben elég nagyot megy a magyar gazdaság, a tavalyi több évtizedes rekordnövekedés után az idei GDP-bővülés, ha valóban eléri az 5 százalékot, ahogy az elemzők is jósolják, akkor 1980 óta akár ez lehet a második vagy harmadik legnagyobb növekedést produkáló év.
Az eddigi kormányzati megszólalások alapján pedig elég jól kiolvasható, hogy a válság menedzselésében érdemi szerep hárul a miniszterelnök korábbi gazdasági főtanácsadójára, Nagy Mártonra.
A hivatalban lévő magyar gazdasági miniszternél talán senki nem ismeri jobban idehaza a válságok természetét.
Közel húsz évet töltött el a jegybankban különböző pozíciókban, így közelről tapasztalhatta meg a 2008–2009-es nagy gazdasági világválságot, a 2012-es eurókrízist, legutóbb pedig a 2020-as koronavírus-járvány okozta megrázkódtatást. Ismerve a miniszterelnök elsőre általában mindig szokatlannak tűnő gazdaságpolitikai megoldásait, utólag egyáltalán nem tűnik véletlennek, hogy a jegybankból való távozása után rögtön a kormányfő mellett kötött ki, hogy aztán az extraprofitadó vagy az árstopok alkalmazásán keresztül borzolja bizonyos gazdasági szereplők idegeit.
A recesszió elkerülhetetlen, csak a mélysége kérdés
– mondta a VG-nek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki nagyon masszív lassulásra számít a világgazdaságban, szerinte egy-két negyedév erejéig biztosan lesz recesszió. A szakember szerint Magyarországon bár kisebb lehet a mérséklődés, várhatóan így sem tudja függetleníteni magát a külső környezet romlásától, így a jegybank inflációs jelentéséhez hasonló forgatókönyvet valószínűsít, az idei 5 százalékos növekedés jövőre 2 százalék környékére eshet vissza, ráadásul a kockázatok továbbra is lefelé mutatnak.
A gazdasági miniszter tapasztalatára még akkor is szükség van, ha a mostani időszakhoz hasonló válságot nemigen láttunk mostanában, legfeljebb csak a 70-es évek olajválságához és az azt követő gazdasági depresszióhoz mérhető. Annyi különbség van azért az 50 évvel ezelőttihez képest, hogy most a magas infláció nem munkanélküliséggel, hanem munkaerőhiánnyal párosul.
Pont ezért lesz iszonytatóan nehéz az előttünk álló pár év, mert a szűkös munkaerő-kínálat mellett, ami folyamatosan nyomás alatt tartja a béreket, szinte lehetetlen küldetésnek ígérkezik az infláció elleni küzdelem. A munkavállalók alkupozíciója ma lényegesen erősebb, tehát az ár-bér egyhamar nem fog eltűnni.
Nagy kérdés, hogy ebben a küzdelemben mennyire lesznek partnerek a szakszervezetek, amelyek folyamatosan azért harcolnak, hogy reálértéken ne veszítsenek a munkavállalók. Márpedig erre utalt Nagy Márton is nemrégiben, hogy amíg ez így marad, addig eredménytelen lesz minden próbálkozás, ami arra irányul, hogy a fogyasztói árindex lassuljon.
Németh Dávid szerint ugyan a bértárgyalásokon a szakszervezetek és a munkaadók tárgyalása alapján dől el például a minimálbér összege, de szerinte sok múlik az államon is, hogy mennyire erőlteti a béremeléseket. A miniszterelnök péntek reggeli szokásos rádióinterjúja ezt a visszafogottabb bérpolitikát valószínűsíti, de az igazán érdekes az lesz, amikor szeptemberben megkezdődnek a minimálbér-tárgyalások. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma idén ismét nehezebb fordulókat ígér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.