BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javítanák a magyar áramellátás biztonságát, a cél a teljes klímasemlegesség

A kormány támogatja a villamosenergia-hálózatba integrált tárolókapacitások növelését.

Pályázatot hirdet hálózati integrált energiatárolási beruházások megvalósításához a Technológiai és Ipari Minisztérium, hogy a rendszer még több megújuló alapú energiatermelésből származó villamos energiát tudjon befogadni, és növekedjen az ellátásbiztonság – jelentette be Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár. A háborús energiaválság hatásainak csökkentésére a kormány számos intézkedést tesz. A mostani pályázat hosszú távon járul hozzá az energiaellátás biztonságához.

A kormány célja, hogy a jelenlegi háborús energiaválságban növelje az ország áramellátásának biztonságát, és 2030-ra a magyar áramtermelés 90 százaléka szén-dioxid-mentes legyen, 

és az ország a Nemzeti tiszta fejlődési stratégia alapján 2050-re a teljes klímasemlegességet is elérje anélkül, hogy a gazdasági növekedés vagy a jólét veszélybe kerülne. Ezért kiemelt figyelmet fordít a megújuló forrásból termelt villamos energia mennyiségének növelésére. 

Magyarország már több mint 3200 megawattnyi megújuló kapacitással rendelkezik, ez másfélszerese a paksi atomerőmű kapacitásának. 

A növekvő megújuló energiaforrások kihasználásához szükség van a villamosenergia-hálózat fejlesztésére, ennek egyik legfontosabb eleme a tárolókapacitások növelése a hálózat azon részein, ahol átlagon felüli a megújuló termelési teljesítmény – ismertette a ma megjelent pályázat részleteit az államtitkár.

A 33 milliárd forint keretösszegű pályázat az átviteli rendszerirányító Mavir és az elosztói jogosultsággal rendelkező társaságok részére nyújt vissza nem térítendő támogatást a kormány és a klímavédelmi beruházásokat támogató Modernizációs Alap közös finanszírozásában. A ma megjelent felhívás eredményeként országosan összesen legalább 33 megawatt kapacitású villamosenergia-tárolót telepítenek 2025-ig. Ez a kapacitás 313 háztartás egyhavi fogyasztását képes fedezni.

A pályázatokat 2022. október 3-ig lehet benyújtani a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. oldalán található felhívásban foglaltak szerint.

Uniós számvevőszék: több sebből vérzik Brüsszel gázfogyasztás-csökkentési terve

A REPowerEU, az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függés gyors csökkentésére, az energiaellátás uniós szintű diverzifikálására és a zöldátállás felgyorsítására irányuló uniós terv kemény gyakorlati kihívásokkal szembesülhet, kérdéses a 200 milliárd eurós finanszírozás előteremtése is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.