Az eddig megkezdett munkát szeretném folytatni
– közölte meghallgatása elején Kardkovács Kolos. Ahogy azt a VG pénteken megírta, a jogász-közgazdász szakember újraválasztását javasolják a kormánypártok . Most elmondta, négy elv szerint végezte eddig is a munkáját, és ezek alapján szeretne dolgozni a következő hatéves ciklusa alatt is. Ezek között első helyen említette az inflációval kapcsolatos döntések meghozatalát, az infláció elleni küzdelmet.
Minden döntésem során elsődlegesen azt mérlegelem, hogy az előrejelzési horizonton a monetáris tanácsi döntések milyen hatással vannak az inflációra és az inflációs várakozásokra
– jelentette ki.
Emellett fontosnak nevezte a monetáris és a fiskális politika közötti összhangot, valamint azt is, hogy a jegybanknak arra kell használnia az eszközeit, hogy a társadalom széles körét érintő kérdésekben rendelkezésre álljon. Ezért a központi bank minden eszközzel küzd a háborús infláció letörése érdekében – tette világossá.
Negyedik feladatként említette a devizatartalék kezelését, amellyel kapcsolatban azt mondta, hogy
a magyar devizatartalék megfelelő védőhálót biztosít a külső kihívásokkal szemben.
A tanácskozáson Mellár Tamás (Párbeszéd) bizottsági alelnök a gazdaság túlfűtöttségéről, a magas inflációról, valamint az euró-forint árfolyamról kérdezte Kardkovács Kolost, és hozzá hasonlóan Dávid Ferenc (DK) alelnök is az infláció és a költségvetés kapcsolatáról érdeklődött a jelöltnél. Az ülésen szintén részt vett Vajda Zoltán (MSZP), a költségvetési bizottság elnöke, aki visszautasította a háborús infláció kifejezést, mert – mondta – már a fegyveres konfliktus kirobbanása előtt megkezdődött az infláció emelkedése. A forint gyengülése pedig önmagában hozzájárul az infláció növekedéséhez – tette hozzá.
Kardkovács Kolos válaszában arról beszélt, hogy szerinte
az elmúlt években nem volt túlfűtött a magyar gazdaság. A növekedést szolgáló intézkedéseket azzal magyarázta, hogy az ország felzárkózásához bővülési többlet szükséges. De ezzel együtt egy fenntartható növekedési pályára kell állítani a hazai gazdaságot.
Az inflációs adat most valóban kiugró – folytatta –, de ez nem magyar specifikum, a mértéke szerte a világban rekordokat dönt. Amikor pedig háborús inflációról beszélünk, több tényezőt kell figyelembe venni: egyrészt zajlik egy valós háború, amelyből az energiahordozók árának növekedése következik. Másrészt Magyarországnak valóban vannak sérülékenységi pontjai, ilyen például a külkereskedelmi mérleg hiánya, az államadósság, valamint a költségvetési hiány, a fiskális politikának pedig tennie kell e hiányok csökkentéséért.
Ha ezek a sérülékenységek csökkenni fognak, az az árfolyam-stabilitásra is hatni fog. A kínálati sokkok ugyancsak megjelennek az inflációs adatban.
„Minden eszközzel dolgozni kell azért, hogy az infláció mielőbb visszatérjen a toleranciasávba” – jelentette ki Kardkovács Kolos, aki azt ígérte, hogy az MNB minden eszközzel játszani fog az eszköztárából ennek érdekében. Végül hozzátette, hogy árfolyamcélja ugyan nincs a nemzeti banknak, de az inflációra gyakorolt hatását figyelembe kell venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.