BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel száz ember ellen indult eljárás, mert megrövidítették az önkormányzatokat

Legalább 2016 óta tartó kiterjedt csalássorozatnak vetett véget a rendőrség. Úgynevezett számlaváltós csalásokon keresztül a bűnszervezet majdnem 1,2 milliárd forintot csalt ki cégekből. Kilencvenhat ember ellen indult eljárás.

Felszámolt a rendőrség egy számlaváltós szervezetet, amely csaknem 1,2 milliárd forintot csalt ki önkormányzatoktól, intézményektől. Kilencvenhat ember ellen indítottak eljárást – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.

Azt írták, hogy 43 csalás és 51 csalási kísérlet írható a számlájára annak a bűnözői hálózatnak, amelynek az irányítói elsősorban kórházakat, önkormányzatokat, sportegyesületeket és színházakat károsítottak meg úgynevezett számlaváltós csalásokkal. A strómanok mögé bújt elkövetői kör tevékenységét 2016-ig követték vissza a fővárosi nyomozók.

Fotó: PoliceHungary / YouTube

A szervezet tagjai megszerezték azokat a nyilvánosan is hozzáférhető adatokat, amelyeket egy későbbi sértett intézmény által kezdeményezett közbeszerzési eljárás eredményéről tudni lehetett. Ezután telefonon felhívták a megbízást elnyerő céget, amellyel elhitették, hogy a pályázat kiírójának az informatikai rendszere meghibásodott, emiatt nem állnak rendelkezésre a kifizetéshez szükséges információk, például a kiállított számla száma, a teljesítés határideje és összege. Az így megkapott adatok birtokában az érintett cég nevében felhívták a pályázat kiíróját és közölték vele, hogy megváltozott az a bankszámlaszám, ahová a pénzt utalnia kell.

A számlaszámváltozást általában az eredetihez megtévesztésig hasonló címről, e-mailben is megerősítették, felhasználva az adott vállalkozás logóját, bélyegzőjét és ügyvezetőjének nevét. Az ilyen e-mail-címek létrehozásához szükséges doménnevekért kriptovalutával fizettek, IP-címük elrejtéséhez pedig titkosítást használtak, hogy ezzel is elrejtsék digitális nyomaikat. A csalóknak kifizetett pénz így végül szinte nyom nélkül landolt olyan bankszámlákon, amelyeket a bűnözőcsoport fő szervezői strómanokkal nyittattak különböző bankfiókokban – részletezte a rendőrség.

A strómanok saját nevükre nyitották meg a számlákat, de a teljes hozzáférést, az internetbank-eléréssel együtt átadták a szervezőknek, és a számlákhoz rendelt hívószámok is a szervezet felső köreihez kapcsolódtak. A feladatuk volt még, hogy a bankszámlákra érkező összegeket vagy készpénzben, vagy több kisebb összegben, utalásokkal juttassák el beszervezőiknek.

Fotó: PoliceHungary / YouTube

A sértettek akkor jöttek rá, hogy eltűnt az átutalt pénzük, amikor az elmaradt kifizetéseket egyeztették a cégekkel. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a számlaszám nem változott meg és a megbízó a szerződés szerinti összeget másnak utalta át.

A BRFK-n 2019 áprilisában alakult két nyomozócsoport a bűncselekmények felderítésére, majd az ország többi megyéjében hasonló módszerrel elkövetett bűncselekmények felderítését is összehangolták. A BRFK nyomozását támogatta a Győr-Moson-Sopron, a Komárom-Esztergom, a Nógrád, a Borsod-Abaúj-Zemplén és a Baranya megyei rendőr-főkapitányság, a Magyarországra delegált szlovák belügyi attasé és az Europol is.

A rendőrök kiderítették, hogy a számlaváltós csalásokat különböző nemzetiségű, de egyazon csoporthoz köthető emberek irányítják, és egymás után azonosították őket. 2020 októberében megkezdődött a hálózat felszámolása, a rendőrök összehangoltan, egyszerre több helyszínen ütöttek rajta a strómanokon és a szervezet felsőbb szintjén helyet foglaló szervezőkön, fő szervezőkön.

Fotó: PoliceHungary / YouTube

A BRFK a 2016. október 17. és 2020. október 9. között elkövetett bűncselekmény-sorozatban különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett csalás és pénzmosás, valamint közokirat-hamisítás miatt folytat eljárást.

A gyanúsítottak 43 sértettől csaltak ki csaknem 1,2 milliárd forintot. Jóval több intézménynél próbálkoztak, de 51 esetben nem jártak sikerrel. A nyomozók az eljárásban több strómant, szervezőt, köztük a fő szervezőket is elfogták, 95 embert hallgattak ki gyanúsítottként, az irányító ellen pedig elfogatóparancsot adtak ki. A nyomozók megállapították, hogy a gyanúsítottak 92 e-mail-címet, 51 telefonszámot és 59 magyar bankszámlát használtak. A csalás sértettjei között kórház, színház, múzeum, önkormányzat, sportegyesület, oktatási és egyházi intézmény, közműszolgáltató és nemzeti park is van.

A nyomozás alatt eddig 262 millió forintot foglaltak le a rendőrök.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.