Bár a tankönyvellátásról jellemzően csak augusztus végén, a tanévkezdés előtti napokban szólnak a hírek, a folyamat valójában már a naptári év elején elindul.
Az előző esztendő adatai alapján már ekkor elkezdődik a legnépszerűbb kiadványok sokszorosítása, noha az iskolák konkrét rendelései csak áprilisban futnak be, véglegesíteniük pedig június végéig kell őket. Nekünk azonban előre kell dolgoznunk, hogy szeptember elsejére minden diáknál ott legyenek a könyvek
– adott betekintést az állami tankönyvellátás folyamatába a kiadványok megrendelésében, beszerzésében és eljuttatásában 2013 óta országosan illetékes Kello Könyvtárellátó Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Tőczik Zsolt.
Közölte: az állami kiadású tankönyvek idén a teljes megrendelt mennyiség 83 százalékát teszik ki. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy
a 2022–2023-as tanévre az iskolák eddig 13 millió 45 ezer darab tankönyvet rendeltek
– ami csak minimálisan marad el a tavalyi számtól –, és még hátravan a pótrendelés. Erre szeptember 15-ig van lehetőségük az intézményeknek, amelyek elsősorban nyelv- és szakkönyveket szoktak utólag igényelni – ismertette Tőczik Zsolt.
A Kello az üllői és a celldömölki raktárából szolgálja ki az ország mintegy 4100 köznevelési intézményének évfolyam-, illetve osztályszintű rendeléseit. A kiszállítások augusztus 1-jétől 31-ig zajlanak, de az utolsó napokra már csak pár százezer darab maradt hátra. Iskolamérettől függően az egy-egy helyre érkező mennyiségben nagy a szórás: van, ahova csak néhány kartont kell vinni, van, ahova egy tucat raklapnyit. A raktárakban a Kello 180 dolgozója segíti a tankönyvellátás folyamatát, a nyomdákban pedig mintegy 400-an vesznek részt az állami kötetek előállításában.
A csúcsidőszaknak számító augusztusban három műszakban, éjjel-nappal dolgoznak a társaság alkalmazottai, sőt napi szinten további 500 diákmunkás is segédkezik a feladatok elvégzésében.
Az egységcsomagok összeállítása összetett logisztikai művelet, hiszen a tankönyvjegyzéken szereplő több mint 2200 kiadvány között kell megkeresni a szükséges darabokat – emelte ki az ügyvezető igazgató. Hozzátette, az adott évben újnak számító tankönyvek esetében mindig magasabb a rendelésszám, idén például ilyen a harmadik osztályosok környezetismeret tankönyve a hozzá tartozó munkafüzettel, ezekből 95 ezer darabot igényeltek, de a középiskolások történelematlaszából is majdnem ennyit, 90 ezret kértek az intézmények. A rendelt mennyiséget természetesen sok minden befolyásolja, így például az évfolyamlétszám, valamint az iskolakönyvtárak tartóstankönyv-készlete.
A szakember elmondta azt is, hogy az idegen nyelvi tankönyvek rendelési adataiból az látszik: az iskolákban tanított nyelvek sorát továbbra is toronymagasan az angol vezeti.
Németkönyvből az angolnak körülbelül az egyharmadát rendelték, ezután következnek a francia, az olasz, a spanyol és az orosz nyelv tanulását segítő kiadványok.
Az igazgató érdekességként megemlítette, hogy latin, japán, sőt még görög nyelvtankönyveket is szállítanak egyes oktatási intézményekbe.
A tankönyveket idén is ingyen – állami finanszírozással – kapja az összes diák az elsőtől a tizenkettedik évfolyamig. Az iskolák összesen 11,8 milliárd forint értékben rendeltek a Kellótól.
Ennyi pénzt spórolnak meg a családok azzal, hogy az állam átvállalja ezt a költséget
– hangsúlyozta Tőczik Zsolt. Évfolyamtól és a rendelt könyvek típusától függően a szülők gyermekenként 5–30 ezer forintot takaríthatnak meg, az átlag körülbelül 12 ezer forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.