Európai uniós szintű válságkezelést sürgetnek az európai műtrágyaipar szereplői. A háború és az Oroszországgal szemben hozott szankciók tovább súlyosbították az energiaválságot. A régóta tartósan magas, és várhatóan tovább emelkedő földgázárak miatt az európai műtrágyaipar jelentős versenyhátrányba került – közölte az ágazatot képviselő európai szövetség.
A Fertilisers Europe rámutatott, hogy példátlan válsággal néz szembe a műtrágyapiac, mivel több mint 1000 százalékkal emelkedett egy év alatt az ágazat számára legfőbb energiahordozó, a földgáz ára. A termelési költségek 90 százalékát a földgáz adja.
Az energiahordozóért az európai szereplőknek több mint tízszer többet kell fizetniük, mint az Egyesült Államokban. Ez a piaci versenyben jelentős hátrányt okoz és veszélybe sodorja az élelmiszer-biztonságot is.
Az európai ágazati érdekképviselet arra figyelmeztette az uniós döntéshozókat, hogy az Oroszországból érkező földgáz importját, így a kontinens energiafüggőségét nem lehet a műtrágyagyártás tönkretételével csökkenteni.
A Fertilisers Europe arra figyelmeztetett, hogy az Európai Uniónak sürgősen felül kell vizsgálnia energia- és földgázpolitikáját annak érdekében, hogy az európai mezőgazdasági termelés biztonságát fent lehessen tartani és a gyártók ne a kontinensen kívül folytassák működésüket.
A szövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy több üzem leállásra, vagy a termelés jelentős visszafogására kényszerül az energiaválság miatt.
Az üzemek leállása az iparág melléktermékét, a szén-dioxid hozzáférhetőségét is korlátozza, aminek tovagyűrűző hatása más iparágakban is komoly gyártási nehézségekhez vezet.
A sörgyártók is jelezték: az energiaválság műtrágyaiparra gyakorolt katasztrofális hatásainak ők is áldozataivá válnak. Félő, hogy a szénsavas italokhoz szükséges, kevés ideig tárolható, így azonnali felhasználást igénylő szén-dioxid-előállítás a műtrágya gyártásának visszafogásával azonnali ágazati katasztrófához vezethet a söriparban is.
A Politico arról írt, hogy a brit kocsmatulajdonosok, a lengyel sörgyártók és a kisüzemi sörfőzdék a műtrágyapiaci feszültségek hírére pánikba estek. A gyárak mellett a vendéglátást is érzékenyen érintené egy komolyabb piaci krízis.
Gyakorlatilag hozzáférhetetlenné válhat a világ legnagyobb részén a műtrágya, ha a földgáz ára nem csökken, vagy az ágazat nem kap uniós mentőövet.
Összességében a szakmai szövetség a szankciós és energiapolitika azonnali megváltoztatását látja az egyetlen megoldásnak.
A műtrágya nélkülözhetetlen a mezőgazdaságban, a növénytermesztésben. A jelenlegi terméshozamok töredékét tudnák csak betakarítani a gazdálkodók műtrágyázás nélkül. Ráadásul a szer használatára, kedvező hatásának kifejtésére csak nagyon korlátozott időszak áll rendelkezésre.
A világ legnagyobb műtrágya-előállítója Oroszország, ám szintén a szankciós politika miatt az orosz műtrágya korlátozottan értékesíthető a világpiacon, ráadásul a szállítás is jelentős nehézségekbe ütközik.
A szakértők arra is figyelmeztettek, hogy a globális műtrágyahiány önmagában árfelhajtó hatású, vagyis a piaci krízis tartósan magas szinten tarthatja az alapanyagok, és gyakorlatilag minden élelmiszer árát. Ráadásul a legszegényebb országokban jelentősen nő az éhezők száma, de a fejlett gazdaságokban is terhet jelent a dráguló élelem, immár a közepes keresetű háztartásokban is.
A műtrágyapiaci válság egyelőre nem érződik az árakban, de a következő hónapokban minden bizonnyal megjelenik a fogyasztóknál is.
Szintén a következő hónapokban épülhet be a fogyasztói árakba az egész Európát sújtó aszály, illetve annak következményei. A VG.hu korábban arról írt, a kontinens termőterületeinek mintegy felén van érvényben riasztás a szárazság miatt. A jelenlegi előrejelzések szerint pedig a szárazság leghamarabb csak novembertől enyhülhet. A károk felmérésére és számszerűsítésére egyelőre még várni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.