Rég látott dömping figyelhető meg idén nyáron a főváros fejlesztések terén, az olyan nagy volumenű beruházások, mint a Lánchíd vagy Blaha Lujza tér rekonstrukciója mellett több közterület megújítása is zajlik a budapesti kerületekben: a VI. kerületi Jókai tér vagy a ferencvárosi Bakáts tér átadása után legutóbb a Józsefvárosban a Csarnoknegyed főutcájának számító Déri Miksa utca rekonstrukciója kezdődött meg.
Arra talán már kevesen emlékeznek, hogy a felsorolt felújítások kivétel nélkül a Tér-köz városrehabilitációs program 2016-os és 2018-as kiírásának kedvezményezett projektjei.
A Tarlós István korábbi főpolgármester által életre hívott program 2013-as indulását követően számos fővárosi köztér és közösségi tér megújítását tette lehetővé, a többi között ebből valósult meg a belvárosi Nehru part, a Podmaniczky vagy a Nyugati tér részleges újjáépítése. Azonban hiába volt sikeres a program, az utolsó, 2018-as kiírás óta nem hirdettek újabb fordulót, sőt, az akkori nyertes projektek is láthatóan többéves csúszást szenvedtek el.
De nem csak a Tér-közből tervezett beruházások, a Blaha Lujza tér és a Lánchíd felújítása is a tervezettnél jóval később és drágábban indult meg. A VG érdeklődésére Tarlós István nem kívánt találgatásba bocsátkozni, hogy ennek mi az oka, de szerinte nem érheti az a vád a korábbi vezetést, hogy nem lettek megfelelően előkészítve, ezek ugyanis már mind kivitelezés előtt álltak akkor, amikor átadta a stafétabotot az új főpolgármesternek.
Hogy a Lánchíd felújítása miért csúszott másfél évet, ember nincs, aki meg tudná indokolni
– tette hozzá a volt főpolgármester, aki szerint az is érhetetlen, miért került ki a projektből a pesti oldalon a villamosalagút rekonstrukciója, amely ha később elkezdődik, akkor ismét le kell zárni a Lánchidat, ami érhetően nem kis bosszúságot fog okozni a közlekedőknek. Ugyanígy a Blaha Lujza tér felújítása is jókora késésben van az új városvezetés döntései miatt. Annak ellenére, hogy már 2019-ben készen voltak a kiviteli tervek, azokat teljesen átdolgozták, emiatt egy évet kellett várni a közbeszerzés kiírására, hogy aztán teljesen lecsupaszítsák a projektet forráshiányra hivatkozva. Így került ki a felújításból a Népszínház utcai villamosvonal bekötése, a térre tervezett pavilonépület és a Rákóczi úti középső fasor telepítése.
„Az nem tesz jót a városnak, ha szándékosan élezett politikai ellentét alakul ki a városvezetés és a kormány között” – jegyezte meg Tarlós István, hozzátéve, hogy úgy látja, sajnálatos módon a fővárosnak nem érdeke, hogy jó kapcsolat alakuljon ki. Szerinte a kapcsolat súlyos megromlásáért nem a kormány elsődlegesen a felelős, Gulyás Gergely és Fürjes Balázs hiába törekedett az együttműködésre, az eléggé egyoldalú volt.
Kerestük a Fővárosi Önkormányzatot is a budapesti beruházások helyzetével kapcsolatban, de kérdéseinkre egy hét után sem kaptunk választ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.