Mivel a koronavírus-járvány alatt az állami egészségügy kapacitásainak döntő részét a pandémiából fakadó feladatok kötötték le, a magánegészségügy szolgáltatásaira a korábbiakhoz képest jóval nagyobb lakossági igény mutatkozott: sokan ebben az időszakban vették először igénybe és tapasztalták meg a magánellátást. Az ágazat ezért jelentős bővülésen és fejlődésen ment keresztül az elmúlt két és fél évben mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátás területén. Az orvos–beteg találkozások száma és az infrastrukturális beruházások volumene is számottevően nőtt – adott rövid áttekintést a 2020 óta eltelt időszakról a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke, Lancz Róbert.
Mostanra azonban a magánegészségügyi szektorba is begyűrűztek a jelenlegi gazdasági helyzetből adódó kihívások, amelyek közül a rezsi drágulása, a forint gyengélkedése és a bérköltségek növekedése egyaránt érinti az ágazatot. Lancz elmondta: a legtöbb szolgáltató bérelt ingatlanban dolgozik, s a bérleti díjat jellemzően euróban fizeti, így e kiadásra erősen rányomja a bélyegét az euró-forint árfolyamának alakulása, csakúgy, mint az anyagbeszerzésre, ami szintén nagyon nagy százalékban külföldről és euróban történik.
Az infrastruktúra működtetése miatt a rezsidíjak alakulásának ugyancsak erősen kitett a szegmens,
hiszen a rendelőkben, műtőkben vagy éppen fekvőbeteg-centrumokban nem lehet például a villanyokat lekapcsolva takarékoskodni
– magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy mivel a szolgáltatók túlnyomórészt bérleményben működnek, energetikai korszerűsítésre nincs lehetőségük. Emellett a magánegészségügy egy igencsak „humánintenzív” terület – folytatta –, ami azt jelenti, hogy a ráfordítások legnagyobb részét a bérköltség teszi ki, márpedig a munkavállalók részéről ma óhatatlanul jelentkezik egyfajta nyomás, hogy a munkaadó kompenzálja a fizetésekben a magas inflációt. Mindezt úgy, hogy a magánegészségügyben elérhető jövedelmek egyébként még mindig nagyságrendekkel jobbak, mint a közellátásban – tette hozzá.
A szolgáltatók ezt a mixet próbálják úgy menedzselni, hogy közben az árak ne szálljanak el az egekbe
– mondta az egyesületi elnök, aki egyben a Doktor24 vezérigazgatója.
Tehát az
elkerülhetetlen, hogy a magánrendelők az elkövetkező hónapokban érvényesítsék az áraikban a felmerülő többletköltségeket,
már csak azért is – mint arra Lancz Róbert felhívta a figyelmet –, mert a közhiedelemmel ellentétben a magánegészségügyben általában egyáltalán nem magas a profitráta.
A szakma ugyanakkor elsősorban nem a tarifák emelésében, hanem a finanszírozási modell átalakításában látja az egyik lehetséges megoldást a magánegészségügyi kiadásokat illetően.
Szerintem most még inkább eljött a magánegészségügyi biztosítások időszaka. Ugyanis minél többen lépnek be, a kockázatközösségből adódóan annál költséghatékonyabban lehet igénybe vennie a lakosságnak a szolgáltatásokat
– fogalmazott Lancz, majd közölte, a legtöbb szolgáltató üdvözölné, ha a kormányzat bármilyen módon – akár részbeni adókedvezménnyel, akár más egyszeri kedvezménnyel – támogatná, hogy a munkaadók vegyenek részt az ilyen programokban, és vásároljanak a munkavállalóiknak biztosítást. A központi költségvetés számára ez egy relatíve olcsó intézkedés lenne, s valójában mindenkinek nyereséget hozna: a munkavállalóknak jobb egészségi állapotot eredményezne, a kapacitásproblémákkal küzdő állami – elsősorban járóbeteg-ellátást pedig tehermentesítené – érvelt a szakember.
Azt is megtudtuk tőle, hogy a magánegészségügyben a legkeresettebbnek számító fogászat, szemészet és képalkotó diagnosztika mellett
egyre többen veszik igénybe például a szülészeti és az ortopédiai ellátásokat, valamint az endometrióziskezeléseket is.
Az egészségügy jogi helyzetét illetően a Primus elnöke üdvözölte az új egészségügyi jogállási törvényt, amely noha szabályozott keretek továbbra is lehetővé teszi az átjárást a magán és az állami szféra között, de szerinte az előírások összességében tiszta viszonyokat teremtettek a foglalkoztatás terén, és fehérítették is az ágazatot a paraszolvencia büntethetővé tételével. Azt is örömmel fogadta, hogy a járvány alatt a telemedicinát, az e-orvoslást elősegítő törvényi szabályozások születettek, amelyekkel kapcsolatban úgy számol, ezek az eljárások évek alatt be fognak gyűrűzni a teljes egészségügybe, ami az ország azon régiói számára igazán jó hír, ahol az ellátás jelenleg nehezebben megoldott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.