Zuhant a kereslet a lakáshitelek iránt szeptemberben. A Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján azt írta, hogy a piaci kamatozású lakáscélú kölcsönökből feleannyi fogyott, mint egy évvel korábban, miközben a költségük majdnem a duplájára emelkedett. Emellett a személyi kölcsönök iránt is visszafogottabb volt az érdeklődés.
Mindössze 79,3 milliárd forint volt az első őszi hónapban a háztartások által kötött új lakáshitel-szerződések összege.
A szezonálisan igazított érték még ennél is alacsonyabb volt, mindössze 72,9 milliárd forint. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a szeptemberi érték csak a 83 százaléka az augusztusi számnak, az egy évvel ezelőtti 128 milliárd feletti volumennek pedig csak a 62 százaléka. A forintalapú lakáshiteleknél a hitelköltség-mutató az előző havi 8,46 százalékról 9,27 százalékra nőtt, ez 81 bázispontos emelkedés. A tavaly szeptemberi szintnek már majdnem a duplája a hitelköltség, akkor 4,7 százalék volt.
A felvett lakáshitelek 56 százalékát használt ingatlanra fordították az igénylők, és 17 százalék vett belőle új építésű lakást.
Az augusztusi szinthez képest javult az új építésű lakásokra felvett források aránya. A szerződött lakáshitelek 13 százalékából építkeztek vagy bővítettek az emberek, a fennmaradó részt korszerűsítésre fordították. A felvett hitelek kamatát átlagosan 136 hónapra fixálták az igénylők.
Drasztikus lépés az OTP-től, már csak fix kamattal adnak lakáskölcsöntA lépést más bankok is követhetik, mert ezzel lemaradnának a versenyben. |
A szeptemberben igényelt lakáshitelek 33 százaléka, nagyjából 26 milliárd forint volt támogatott hitel (például CSOK), a további 53,3 milliárd pedig piaci konstrukció. A támogatott hitelek aránya kismértékben csökkent, viszont a piaci hitelek volumene majdnem a felére csökkent a tavaly szeptemberi 100 milliárd forintról.
A személyi kölcsönök iránt is visszafogottabb volt a kereslet.
Szeptemberben az igényelt szabad felhasználású személyi kölcsönök összege 38,98 milliárd forint volt.
Legutóbb idén februárban csökkent ez a szám 40 milliárd alá. A szeptemberi érték havi szinten 13 százalékos, éves bázison pedig 16 százalékos visszaesésnek számít.
A babaváró hitelből szeptemberben 32,17 milliárd forintnyi fogyott. Ennek a konstrukciónak a hitelköltsége nagyobb mértékben emelkedett. A Bank360.hu azt írja, hogy
ha a babaváró hitel támogatása elveszne, akkor a hitel költsége 12,43 százalék lenne.
A program elindítása óta már 1966 milliárd forint babaváró hitelre szerződtek le a magyar házaspárok, ami legalább 196 ezer igénylőt jelent.
Az előző hónaphoz képest szeptemberben egy százalékponttal emelkedett a háztartásokkal kötött betétszerződések kamatlába, 7,90 százalékról 8,92 százalékra – írta meg a Bank360.hu. Ezen belül a lakossági betétek kamata 7,21 százalék volt. A legfeljebb egy évre lekötött pénz jelenleg sokkal jobban kamatozik, mint a hosszabb időre lekötött összegek: 9,09 százalék volt a szeptemberi átlag, ebből a lakossági betétek átlagos kamata 7,43 százalék. Az egy éven túl lekötött betéteknél ezzel szemben mindössze 2,96 százalékra lehetett számítani.
A lekötött betétek szerződéses összege szeptemberben 982 milliárd forint volt, ami az előző havi, az MNB által korrigált adatok alapján magasabb az augusztusi értéknél. Ezen belül a lakossági betéteknél is növekedés volt tapasztalható, az előző havi 488 milliárd forint után 540 milliárd forint volt a betétek szerződéses összege. A háztartások látra szóló és folyószámlabetét-összege szeptemberben 9367,1 milliárd forint volt, ebből 8167,5 milliárd forintot tett ki a lakossági betét – derül ki a Bank360.hu összegzéséből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.