BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Módosításokat javasol a kamara a 200 milliárd forintos kkv-támogatási programra

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara megvizsgálta a kormány által meghirdetett kkv-támogatási program pályázati felhívását, és módosításokkal állt elő.

Ahogy azt korábban a VG is megírta, a vállalkozások megsegítésére a kormány elfogadta az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és középvállalkozásokat (kkv) támogató programjának költségkereteit. 

Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

Mintegy 200 milliárd forintnyi összeget különített el, ebből 100-100 milliárd forintot használnak fel 2022-ben és 2023-ban.

A Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022 című pályázati felhívás 2022. október 20. óta elérhető. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ezt megvizsgálta – a cégek által is elérhető információk alapján –, majd megállapította, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben jóval kevesebb vállalkozó tud élni ezzel a lehetőséggel.

Az MKIK elemzéséből kiderül, az alacsony kihasználtság hátterében elsősorban a túlzottan szigorú elvárások húzódhatnak meg, mint például a körülményes adminisztráció vagy az energiaintenzitás (a vállalkozások 2021. évi energiaköltsége nem feltétlenül éri el az azonos évi értékesítés nettó árbevételének 3 százalékát). Az is nehezítő körülmény, hogy a cégek még nem szembesültek a magasabb összegű számlákkal, továbbá a munkahelymegtartási elvárást túl szigorúnak tartják (kötelesek vállalni, hogy a 2022. harmadik negyedév végi foglalkoztatotti létszám legfeljebb 10 százalékkal csökken 2023. harmadik negyedévének végére), illetve a program ismertsége még nem széles körű.

Az MKIK ezért az alábbiakat javasolja:

  • a százalékos árbevétel arányos energiaköltség-korlát a 3 helyett 2 százalék legyen (így körülbelül 7 ezer céggel lenne több a potenciális jogosult),
  • hosszabbítsák meg a program határidejét 2023. március 31-ig (ekkor olyan vállalkozások is regisztrálhatnak, akik korábban az egyéb feltételek miatt nem jelentkeztek), illetve
  • enyhítsék a létszámmegtartást (90 helyett 75 százalékra).

Az MKIK és a területi kamarai hálózat adatbázisain keresztül célzottan, közvetlen módon, részletes tájékoztatást és segítséget nyújt azoknak a cégeknek, amelyek élhetnének ezzel lehetőséggel, ezáltal is segítve őket a program keretében elérhető finanszírozási lehetőség megismerésében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.