Nagyon turbulens időszakon van túl a gazdaság, ugyanakkor az elmúlt másfél hónapban mind a bizonytalanság, mind a rosszabb forgatókönyvek valószínűsége csökkent – mondta a VG-nek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A szakember emlékeztetett, hogy augusztusban a holland gáztőzsdén a gáz ára 350 euróig kúszott fel, azóta – az elmúlt hetek emelkedő trendje ellenére – az energiapiacokon viszonylagos nyugalom uralkodik, a 150 eurói körüli mostani jegyzés ugyan még mindig többszöröse a korábbi évek átlagának, de legalább tolerálható sávba került.
Matolcsy György riadót fújtA jegybankelnök szerint megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja, és ez sokba kerül. |
A növekedési kilátásokra is rányomták a bélyeget az energiaárak. Jól jellemezte az őszi eleji hangulatot, hogy egy háttérbeszélgetésen az egyik minisztérium tisztviselője azon kérdésünkre, elkerülheti-e a legrosszabb fogatókönyvet a magyar gazdaság, miután lefordultak az energiaárak, csak annyit mondott: „Jobb reggelente úgy felkelni, hogy nincsen 300 euró fölött a gáz ára.” Az ország energiaszámlája, a forint vagy a rezsicsökkentés szempontjából nagyon nem mindegy, hol tartózkodik a gáz ára, amely a mostani szinteken még jó eséllyel fenntartható a nyáron átalakított rezsicsökkentési rendszernek köszönhetően. Török Zoltán mindenesetre úgy látja, hogy az 1 százalékos GDP-bővülés a jelenlegi gázár mellett is meglehet, sőt, szerinte a kormány által az elmúlt időszakban többször hangoztatott 1,5 százalékos előrejelzés sem elérhetetlen.
Ettől függetlenül arra számít, hogy három egymást követő negyedévben visszaesik a gazdaság kibocsátása negyedéves bázison, tehát a technikai recesszió összejön, viszont a tavasztól már megkezdődhet a kilábalás.
Most megyünk bele a sűrűjébe, de ha szerencsénk van, elkerülhetjük a visszaesést – árnyalta a képet a Világgazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki rámutatott, hogy a nullaszázalékos elemzői konszenzus óvatosan optimista, de ő maga is inkább egy pesszimistább forgatókönyvet vár, s ezt a legutóbbi statisztikai adatok is alátámasztják.
Azt mondhatjuk, hogy a harmadik negyedévet jól megúsztuk, a friss kiskereskedelmi adat viszont nagyon pocsék
– tette hozzá, utalva a KSH októberi számaira, amelyek szerint havi alapon 0,4 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelmi volumen, és azon belül is az élelmiszer-kiskereskedelem 6 százalékkal. A szakember úgy véli, nagyon nehéz megbecsülni, hogy ez a válság milyen mély lesz, és meddig fog tartani. Talán el lehet kerülni a legrosszabbat, és arra is van lehetőség, hogy ez ne legyen mély recesszió, de az utóbbit még nem jelenthetjük ki.
Ugyanakkor úgy gondolja, szinte kizárható az 1,5 százalékos GDP-bővülés, sokkal inkább negatív eredményre számít. Mivel a negyedik negyedéves visszaesés az áthúzódó hatások miatt már eleve meghatározza, hogy mínuszból induljon a 2023-as év,
nagyon erőteljes második fél évre lenne szükség ahhoz, hogy megvalósuljon a kormány által jósolt előrejelzés.
Virovácz kiemelte, bizakodásra adhat okot, hogy a feldolgozóipar még egész jól állja a sarat. Ha jövőre Kína kivezeti a zéró-Covid-politikáját, azzal belendítheti annyira a világkereskedelmet, hogy egy kis nyitott gazdaság, mint Magyarország, profitálhat belőle. „Ha valahonnan, akkor külső tényezőktől várok némi felhajtóerőt” – jegyezte meg az elemző, kiemelve, belső tételektől már kevésbé, főleg, ha elengedi a kormány a benzinársapkát , nem beszélve arról, hogy a jövőre várható 16-17 százalékos éves inflációt vélhetően nem fogják követni a bérek, tehát a reálkeresetek és a fogyasztás is vissza fog esni. Szerinte nagy kérdés, hogy ilyen helyzetben miként reagálnak a vállalatok, lesznek-e tömeges elbocsátások, illetve mennyiben fogják vissza a beruházásaikat – ezen a téren sem túl optimista a közgazdász. Végeredményben a nettó exporttól várja a növekedés támogatását, ami részben az import és a fogyasztás visszaeséséből fakad.
Elkerülhető a gazdasági recesszió MagyarországonKismértékű lehet csak a növekedés jövőre. |
Török Zoltán ellenben úgy látja, a beruházások jövőre is kitarthatnak, ráadásul van akkora beruházási dinamika a feldolgozóiparban, hogy a kiépülő kapacitásokon keresztül a gazdaság növekedési képességét tovább erősítse.
Hangsúlyozta, hogy a Magyarországon éppen születőben lévő elektromos autóipar akkor is húzni fogja a gazdaságot, ha egyébként az eurózóna vagy az általános európai kereslet nem túl erős, ami azért lényeges, mert a kereslet átrendezése támaszt adhat a hazai iparnak.
Abban viszont az elemzők egyetértenek, hogy megmaradhat a növekedési többletünk, bár Virovácz Péter azért megjegyezte, akkor sem történik tragédia, ha egy-két évig nincs meg a felzárkózás feltételének számító plusz 1-2 százalékos GDP-bővülés. „Nem sprint, hanem maratoni futás a felzárkózás. Mindig lesznek rosszabb időszakok, lehetnek rosszabb évek. A lényeg, hogy a gazdaság ellenálló képessége működjön. Ha lesz is lemaradásunk, csak átmeneti lesz” – mondta az ING Bank elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.