2022 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 34,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 62,9 százalékkal, az exportértékesítés árai 20,7 százalékkal nőttek – közölte kedden közzétett gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal.
A KSH szerint a belföldi értékesítés árainak gyorsabb növekedését az okozta, hogy a jelentős drágulást realizáló energiaipar részaránya a hazai eladásokban jóval nagyobb, mint az exportban. Az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulásának és a forint gyengülésének is árfelhajtó hatása volt.
Az előző hónappal, novemberrel összevetve a belföldi értékesítés árai 1,2 százalékkal emelkedtek, míg az exportéi 0,8 százalékkal csökkentek, ennek következtében
az ipari termelői árak összességében 0,1 százalékkal mérséklődtek egy hónap alatt.
2022-ben a belföldi értékesítési árak 51,7, az exportértékesítési árak 24,5, így az ipari termelői árak együttesen 33,7 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban.
2022 decemberében a 2021 decemberihez viszonyítva a belföldi értékesítés árai átlagosan 62,9 százalékkal voltak magasabbak, ezen belül a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 34,5 százalékkal, a 33 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 130 százalékkal lőttek az égbe.
Az ipari exportértékesítési árak 20,7 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 19,5 százalékos, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban 42,9 százalékos volt a drágulás.
2022-ben az előző évhez képest összességében 33,7 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak.
A belföldi értékesítési árak átlagosan 51,7 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 33,2 százalékkal, míg az energiaipari árak pedig 99,2 százalékkal növekedtek.
Az ipari exportértékesítési árak 24,5 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 20,0 százalékkal, a kis súlyt képviselő energiaipari árai pedig átlagosan 165 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbi adatnál.
Rekordszámokat hozott az ipari ingatlanpiacTöbb mint 4,5 millió négyzetmétert tett ki a modern ipari-logisztikai ingatlanállomány múlt év végén, ennek zöme, mintegy 3,1 millió négyzetméternyi a fővárosi agglomerációban van. A főváros környékén 3,8 százalékra csökkent az üresedési ráta, így mindössze 120 ezer négyzetméternyi ipari-logisztikai terület várt bérlőre. A CTPark Szigetben megszületett a valaha mért legnagyobb előbérleti szerződés. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.