Január 20-án a Fitch Ratings, majd január 27-én a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő teszi közzé Magyarország adósbesorolásának felülvizsgálatát, benne van a pakliban egy kilátásrontás a londoni elemzőház részéről – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.
Mindkét cég BBB osztályzatot tart érvényben hazánk esetében, de a Standard & Poor’s tavaly augusztusban lerontotta a stabil kilátást negatívra, amit a kormányzati és jegybanki megszorításokkal, az uniós megállapodás hiányával, a kiugróan magas inflációval, valamint az orosz energiának való magas kitettséggel indokolt. Ugyanakkor a szervezet vezető magyarországi elemzője októberi látogatásán azt mondta, hogy egy kisebb forrásmegvonás még elbírhatja a jelenlegi, BBB osztályzatot.
Ezért a szakember úgy látja, a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az S&P figyelmeztet a fennálló kockázatokra, de a leminősítéssel kivár az új határidő miatt.
Ugyan a többi jelzett probléma közül a hazai infláció továbbra is kiugró, és az orosz energiának való kitettség is magas, viszont nem alakult ki ellátási gond, és az európai földgáz ára számottevően csökkent, ami enyhítheti a nyomást a folyó fizetési mérlegen. A hasonló besorolású országok GDP-arányos államadóssága és a hozamfelára, tehát a piac által megítélt kockázata alacsonyabb, így
amennyiben márciusban sem sikerül teljeskörűen megegyezni az Európai Unióval, a következő, július 7-én esedékes felülvizsgálat alkalmával mindenképpen számítani kell a leminősítésre, ám még mindig benn maradva befektetésre ajánlott kategóriában – emelte ki az elemző.
Ami pedig a londoniakat illeti, ott reális esélyt lát az elemző a kilátás rontására, a legutóbbi, július 22-én kiadott felülvizsgálatukban az uniós források körüli kockázatokra, illetve a rendkívül magas folyó fizetésimérleg-hiányra hívták fel a figyelmet. Gyenge pontnak tekintik a magas GDP-arányos államadósságot, miközben a BBB minősítésű országok államadósságának mediánértéke csupán 55 százalék.
Az említettek közül a folyó fizetési mérleg hiánya javult, illetve a GDP-arányos államadósság is csökkent némileg, de mivel egyelőre nem sikerült végleges megállapodásra jutni az Európai Unióval, a stabil kilátást negatívra ronthatják
– összegezte a várható eseményeket Varga Zoltán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.