A magyar gazdaság igen kedvező reálgazdasági folyamatai következtében a mostani leminősítés után nagyon rövid időn belül újra a felminősítések időszaka fog következni – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az MTI-nek a Standard & Poor’s péntek esti döntésével kapcsolatosan.
A miniszter ennek kapcsán felidézte, hogy a magyar gazdaság teljesítményét korábban már többször is elismerték a minősítőintézetek, a javuló gazdasági fundamentumok következtében többek közt 2014-ben, 2016-ban és 2020-ban is sor került felminősítésre. Hozzátette, hogy a kormány most sem fogja hagyni magát, nem fog tétlenül figyelni, a beindított gazdasági intézkedések elérik hatásukat, a sikeres gazdaságpolitikának újra felminősítés lesz a következménye.
A miniszter kifejtette, a kormány legfontosabb célja, hogy – szemben az eurózóna több országában várható gazdasági csökkenéssel és stagflációval – hazánk 2023-ban kivédje a recessziót, és 1,5 százalékos gazdasági növekedést érjen el a tavalyi igen kedvező, várhatóan 4,5 százalékos bővülést követően. Nagy Márton hozzátette: 2024-ben a gazdaság újra kilőhet, dinamikusan 4 százalék felett nőhet a GDP, aminek alapja a beruházásvezérelt növekedés. Ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a fenntartható gazdasági konjunktúrához el kell érni, hogy a beruházási ráta a GDP 25 százaléka fölött maradjon, 20 ezermilliárd forintra emelkedjen úgy, hogy a külföldi közvetlen tőke beáramlása a GDP 7 százalékát, 10 milliárd euró fölötti szintet érjen el a következő években.
Kiemelte, hogy az infláció közellenség, amellyel szemben folyamatosan harcolni kell, koordináltan és együttműködve a Magyar Nemzeti Bankkal. Hozzátette, a február–márciusban bekövetkező inflációs fordulat után év végére egy számjegyűre kell leszorítani a drágulást, s ezt a küzdelmet elmondása szerint addig kell folytatni, amíg az infláció mértéke visszatér az árstabilitás szintjére.
Az ország pénzügyi helyzetét illetően leszögezte, hogy Magyarország stabilitását, ahogy eddig is, továbbra is erősíti a kormány, ezért szigorú költségkontrollt tartva idén 3,9 százalékra, 2024-ben pedig 2,5 százalékra csökkenti a költségvetés hiányát. Nagy Márton hozzátette, az energiaszámla szankciók miatt bekövetkezett drasztikus romlása nélkül a költségvetés már most is szufficitet, azaz többletet mutatna, ez pedig szerinte egyértelműen a stabilitás alapja.
Elemzés a döntés után: a Standard & Poor’s leminősítése ellenére stabil a magyar gazdaság helyzeteA rekordfoglalkoztatottság, a magas devizatartalék és az államadósság folyamatos mérséklődése is azt mutatja, hogy stabilak a magyar gazdaság fundamentumai, még akkor is, ha épp leminősítette Magyarország adósságbesorolását a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet. |
A gazdaságfejlesztési miniszter kifejtette, hogy a szuverenitás további megerősítése érdekében a 2022-es 73,5 százalékot követően hazánk tovább fogja csökkenteni az államadósságot, amelynek szintje 2023-ban tovább apad, 69,7 százalékra, ugyanakkor a folyó fizetési mérleg, valamint a külkereskedelmi mérleg hiányát is kezelni kell az ikerdeficit lehető legrövidebb időn belül történő megszüntetése érdekében. Emellett további kitüntetett feladat, hogy a közelmúltban meghirdetett programok – többek közt a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram, a Gyármentő program és az energiaintenzív vállalkozásokat támogató program – segítségével jelentős javulást érjen el az ország az energiafüggetlenség és az energiahatékonyság területén.
Nagy Márton kiemelte, hogy mindeközben a kormány nem téveszti szem elől legfontosabb stratégiai céljait, azaz megvédi a munkahelyeket, a családokat és a nyugdíjasokat. Emlékeztetett, hogy már hét hónapja dolgoznak több mint 4,7 millióan, miközben történelmi mélységben van a regisztrált álláskeresők száma.
Kérdésre kifejtette, hogy Magyarország valamennyi bizottsági kérésnek eleget tett, így minden akadály elhárult az EU-s támogatások Magyarországra érkezése elől.
A miniszter összegzése szerint Magyarország stabil, az ország és a költségvetés finanszírozása biztos kezekben van, ráadásul a bizalom is töretlen. Nagy Márton emlékeztetett, hogy nemrég sikeres devizakötvény-kibocsátást hajtott végre az ország, amivel a nemzetközi tartalék soha nem látott szintre, megközelítően 42 milliárd euróra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.