Nem létezhet Európa európaiak és polgárok nélkül – jelentette ki Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány Európa projektjének kutatási eredményeit bemutató konferenciáján.
A területfejlesztési miniszter emlékeztetett, az európai integráció ahogyan indult, egy elit vállalkozás volt, abból a gondolatból indult ki, hogy az európai együttműködés az államok együtttműködése lesz. Az unió történetében az első fordulópont a 60-as években jött el, amikor De Gaull francia elnök megakasztotta az integráció menetét. „Ez volt az első olyan időszak, amikor felmerült a polgárok részvételének igénye”, tette hozzá.
Ekkor született a megengedő konszenzus fogalma, amely kinyitja az uniót a polgárok felé
– fogalmazott Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy egy gondolati áramlat kifejezetten ekkor indul el, amely a polgárok bevonásának igényével lép fel. Ennek látszólag ugyanakkor ellentmond a kormányközi megoldások felerősödése, amelynek keretében intézményesül az Európai Tanács. De csak látszólag mond ellent, 1974-ben indult el az Eurobarometer, a „döntéshozók is felismerik, hogy a polgárokra szükség van az európai integráció fenntarthatósága érdekében”. Szintén a polgárok bevonásának gondolatából fakad az Erasmus+, illetve az Európai Unió kulturális fővárosa cím.
A miniszter rámutatott: a maastrichti és lisszaboni szerződés is abból az igényből indul ki, hogy jöjjön létre egy európai belpolitika, jöjjenek létre azok a szereplők, akik a polgárokat képviselik. Ma már egy formálódó pártrendszer alakult ki ennek a folyamatnak köszönhetően.
Ide tartozik az a frusztráció sorozat, ami az EP-választásokkal kapcsolatban megfogalmazódik
– mondta a miniszter, kiemelve, hogy folyamatosan csökkent a részvétel az európai választásokon, 2019-ig úgy nézett ki, hogy nem jön létre egy páneurópai erőtér.
A 2019-es európai parlamenti választások egyértelmű fordulatot jeleznek a miniszter szerint, olyan témák jelentek meg, amelyek egyformán foglalkoztatják a polgárokat.
Az európai közügyeknek olyan csoportja alakult ki, ami szerinte egyértelműen érdekli választópolgárokat. A két nagy téma ami megjelent 2019-ben, az egyik a migráció, a másik a klímapolitika. Hozzátette, hogy a migrációs kérdés keleten, míg a klímapolitika nyugaton lett fontos kérdés. Szerinte a választópolgárok érezték a saját életükben ezeknek a problémáknak a súlyát, amivel „megérkezett az EU a polgárok életébe”.
Hangsúlyozta, az uniós intézményeknek is prioritást kell váltaniuk, egyre erősebb a nyomás, hogy épüljön ki egy olyan démosz, amely a polgárok közösségét érinti, és képes artikulálni a választói igényeket.
Elvesztette a Brexittel az EU az integrációba vetett feltétlen optimizmusát
– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az Egyesült Királyság kilépése egy vészjelzés volt, és egyértelműen jelezte, hogy az uniós intézményeknek újra kell gondolniuk az unió jövőjét. Ehhez társultak a későbbi válságok, köztük a klímapolitika és a háborús válság.
Jelezte, hogy ma az európai polgárok bizonytalanul néznek a jövőbe, a ma felnövő generáció az első olyan generáció lesz a második világháború után, amely szerényebb kilátásokkal néz szembe, mint a szüleik. Ugyanakkor a miniszter hangsúlyozta, a bajban össze kell fogni, szerinte nem azon kell dolgozni ami szétválaszt, hanem azon, ami sokkal inkább összeköt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.