Tavaly 70 százalékra emelkedett a foglalkoztatottság a 15–64 év közötti nők körében – derül ki a Trenkwalder munkaerőpiaci szolgáltató szerdai közleményéből. A nőnap alkalmából kiadott elemzés szerint az elmúlt tíz évben – részben a foglalkoztatáspolitikai intézkedéseknek köszönhetően – a 2012-ben mért 55,7 százalékról 2022-re 69,9-re emelkedett az aktív korú nők foglalkoztatási rátája, amely tavaly az év második felében a 70 százalékot is meghaladta.
Ezen adatok azt is jelentik, hogy tavaly 2,156 millió 15–64 év közötti hölgy állt alkalmazásban, ami 261 ezer több, mint a 2021-es érték. A hasonló korú férfiak körében a foglalkoztatottság aránya tavaly 78,8 százalék volt, ráadásul míg
a férfiak esetén a havi bruttó átlagkereset 565 700 forintot tett ki az elmúlt évben, addig a nők keresete ettől 17,3 százalékkal elmaradva, 467 900 forintot tett ki átlagosan.
Nógrádi József, a HR-es cég kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy kismértékben tovább nyílt a nemek közötti bérolló, amely a korábbi években 16 százalék körül alakult. Az elmaradás részben azzal magyarázható, hogy a nők felülreprezentáltak bizonyos alacsonyabban fizetett munkakörökben, mint a gondozás, értékesítés, oktatás. Továbbá a hölgyek körében gyakoribb, hogy gondozói, családi kötelezettségeik miatt időlegesen felhagynak karrierjük építésével. A helyzetet tovább rontja, hogy
egyes területeken továbbra is fennállhat a negatív diszkrimináció, amikor kimutathatóan alacsonyabb bért fizetnek a nőknek, mint az azonos fizetési kategóriában dolgozó férfiaknak.
Ugyanakkor álláskeresés idején nincs jelentős különbség a gyors elhelyezkedés tekintetében, mind a két nem átlagosan 25-26 nap alatt talál állást. Igaz, ez részben annak is az eredménye, hogy a női jelöltek a korábbinál több pozíciót pályáznak meg: míg 2021-ben az egy női jelöltre jutó pályázatok száma 1,8 volt, ez 2022-ben 3,7-re nőtt.
A nők foglalkoztatásának kedvezett a járványhelyzet hatására átalakuló munkaerőpiac, ami az atipikus foglalkoztatási formák, köztük a home office terjedését hozta magával. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy nők újabb csoportjai jelenhettek meg a piacon: a kismamák és az otthoni ápolást végzők közül sokan lettek az otthon dolgozás nyertesei. Nekik is köszönhető, hogy 2020 óta ismét csökkenni kezdett a férfiak és nők foglalkoztatási rátája közötti különbség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.