Az ingatlanpiaci kereslet változása azért fontos, mert együtt mozog az adásvételek számával. A kereslet az év első két hónapjában 2022 elejéhez képest átlagosan országos szinten csaknem ötven százalékkal csökkent – mondta a Világgazdaság megkeresésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Kifejtette, érdekes a régiók közötti különbség is, a legkisebb mértékben Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém vármegyékben (30–34 százalék) csökkent a kereslet. A szakértő szerint a kevésbé felkapott régiók állnak jobban, Csongrád-Csanádban, Somogyban, Pest és Baranya vármegyékben, valamint a fővárosban esett leginkább a kereslet (körülbelül ötven százalékkal).
Balogh László két régiót emelt ki. A veszprémit, amely a Balaton közelsége, valamint a térségben zajló fejlesztések miatt nem vesztett annyit vonzerejéből, illetve Bács-Kiskun vármegyét az autóipari beruházások miatt. Mint rámutatott,
az országban zajló fejlesztéseknek ingatlanpiaci hatásai vannak, szűkül az olló a főváros és a vidék között, az árak, a kereslet és a kínálat változásai is ezt tükrözik vissza.
A másik vizsgált tényezővel, a kínálattal kapcsolatban a szakértő kiemelte: Magyarországon kiemelten magas, kilencven százalék feletti a saját tulajdonú ingatlanok aránya. A saját tulajdon biztonságot nyújt a különböző válságok, így például járvány esetén is, nem kellett például a bérleti díjat mint jelentős tételt kigazdálkodni. Ami miatt még fontos a saját tulajdon aránya, hogy költözés során a meglévő ingatlant értékesítik. Ezzel párhuzamosan, ahogyan a kereslet csökkent, a kínálat nőtt, a legtöbb eladó ingatlant viszont egy vármegye kivételével nem ott hirdették meg, ahol a legjobban csökkent a kereslet.
A legtöbb eladó ingatlant Fejér vármegyében kínálták eladásra meg az év elején, itt 68 százalékkal nőtt a kínálat. Csongrád-Csanádban 62, Borsod-Abaúj-Zemplénben 59, Jász-Nagykun-Szolnok megyében 55, míg Győr-Moson-Sopronban 52 százalékkal nőtt a feladott hirdetések száma.
Balogh László kiemelte, minden statisztika ellenére Csongrád-Csanádban a legkedvezőtlenebb a helyzet, mert a kereslet jelentősen esett, amivel párhuzamosan a kínálat viszont látványosan nőtt. Ez a vevőket jobb helyzetbe hozza, amíg a főváros és környéke (húsz százalék körüli kínálatbővülés) most nem nyertese a piaci folyamatoknak.
A szakértő hozzátette, túl azon, hogy a kereslet-kínálati mutatók felzárkózási folyamatot jelölnek, hozzá kell tenni, hogy az orosz–ukrán háború kitöréséig pörgős volt a 2022-es év eleje az ingatlanpiacon, amihez hozzájárult a Zöldotthon program is.
A szakértő úgy összegzett,
a jelen helyzetben a vevők vagy megtalálják a számításaikat, vagy a túlkínálat töri majd le az árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.